Salwatorianie: Albania – Z Ukrzyżowanym

www.sds.plDurres to bardzo znane miasto Albanii. Sławę zawdzięcza malowniczemu położeniu na wybrzeżu i wielu licznym atrakcjom turystycznym. Niezliczona ilość hoteli i pensjonatów oraz piaszczyste plaże przyciągają wczasowiczów do Durres nie tylko w sezonie letnim ale też ciągu całego roku.

Oprócz wyraźnego przepychu i bogactwa, istnieją w tym mieście zapomniane dzielnice biedy i ubóstwa. Właśnie tam odbyła się w tym roku dekanalna droga krzyżowa. Trasa nabożeństwa przebiegała od konkatedry św. Łucji w Durres, poprzez dzielnice zamieszane przez najuboższych, aż do „Domu Nazaret”, gdzie przed wielu laty został zamordowany ksiądz katolicki.

Wspólnej modlitwie przewodniczyli: Misjonarz Miłosierdzia ks. Wojciech Porada SDS i o. Bernard Caruana OP. Dla organizatorów drogi krzyżowej ważne było to, by z orędziem miłosierdzia dotrzeć tam, gdzie ludzie przygnieceni ciężarem nędzy stracili wszelką nadzieję i ufność w dobroć Boga. Uczestnicy nabożeństwa spotykali się z różnymi reakcjami przechodniów i bywalców przydrożnych lokali, ponieważ miasto jest w większości muzułmańskie, a katolicy  mieszkają tam w dużym rozproszeniu.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. Wojciech Porada SDS. Niełatwa wspinaczka z krzyżem na wzgórza okalające miasto uświęcona została ofiarną modlitwą i osobistymi wyrzeczeniami uczestników nabożeństwa. Krzyż Jezusa przeszedł obok domów, których mieszkańcy niejednokrotnie doświadczali poniżenia i cierpienia. Chrystus umarł za każdego z nas, przywracając nam życie wieczne.

Za: www.sds.pl.