Spotkanie w Domu Prowincjalnym Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy

RedakcjaTegoroczne Triduum Paschalne i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego „duchacze” z Domu Bydgoskiego i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia w Bydgoszczy obchodzili wspólnie ze współbraćmi z „różnych krańców świata”.

Młodzi po złożeniu czasowych ślubów zakonnych odbywają studia teologiczne w różnych krajach Europy przygotowując się do pracy misyjnej w charakterze kapłanów i braci zakonnych. Wraz z młodymi przybyli z wychowawcy z Irlandii; Francji; Belgii, Portugalii. Uczestnicy spotkania brali udział w obrzędach przeżywanych Wielkich Dni: Krzyżma Świętego w Katedrze bydgoskiej i spotkaniu z Księdzem Biskupem Janem Tyrawą i duchowieństwem diecezjalnym; Wieczerzę Pańską przeżyli w „duchackiej” parafii Niepokalanego Serca Maryi w Bydgoszczy; Liturgię Adoracji Krzyża i Wigilii Paschalnej wraz z licznie zgromadzonymi współbraćmi z domu zakonnego i polskimi seminarzystami oraz wiernymi obchodzili w kościele rektorskim Ducha Świętego na Al. Jana Pawła II.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego na zaproszenie proboszcza i kustosza ks. prałata Józefa Kubalewskiego modlili się w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy, gdzie mieli możliwość zwiedzić Muzeum Bł. Jerzego Popiełuszki. W tych dniach zwiedzili także miasto i złożyli wizytę w Diecezjalnym WSD spotykając się z ks. dr Marcinem Puziakiem rektorem. Duchacze z egzotycznych krajów Nigerii, Angoli, Gwinei, Zielonego Przylądku, Republiki Środkowej Afryki, Kamerunu, Etiopi. Wietnamu, Ghany i z Portugalii, Francji, Belgii, Irlandii i Polski poznali i głęboko przeżyli paschalne uroczystości połączone ze zwyczajami Kościoła Polskiego i jak stwierdzili wywarły one głębokie wrażenie w ich obecnym i przyszłym misjonarskim życiu.

Gospodarzem spotkania była polska prowincja na czele z przełożonym wyższym delegowanym przez rade generalną o. Józefem Zwolińskim CSSp i Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia na czele z jej rektorem o. Markiem Walkuszem. Wierni biorące wspólny udział w modlitwach i spotkaniach poznali misyjne Zgromadzenie i otrzymali zachętę do modlitwy o nowe powołania.

Za: Redakcja.