Brazylia: zamordowany o. Antônio Moser OFM

RVW Rio de Janeiro zginął wczoraj z rąk bandytów znany brazylijski franciszkanin o. Antônio Moser. Należał do brazylijskiej prowincji franciszkanów pw. Niepokalanego Poczęcia. 75-letni zakonnik jechał samochodem z Petrópolis (miasto położone w górach, 70 km od Rio de Janeiro) do São Paulo, gdzie miał wziąć udział w nagraniu programu telewizyjnego dla TV Canção Nova. Na trasie między Duque de Caxias a Rio de Janeiro napadnięto go i postrzelono. Napastnicy uciekli motocyklem, a franciszkanin był jeszcze w stanie zjechać samochodem na pobocze. Kiedy przyjechała ekipa ratunkowa, już nie żył. Policja federalna rozpoczęła śledztwo w sprawie napadu. O. Moser w październiku ub. r. uczestniczył jako ekspert w Synodzie Biskupów o rodzinie. W grudniu ub. r. obchodził 50-lecie kapłaństwa. Był proboszczem na terenie diecezji  Petrópolis, wykładał teologię moralną i bioetykę w Franciszkańskim Instytucie Teologicznym (ITF), był dyrektorem Centrum wychowawczego Ziemia Święta, kierował franciszkańskim wydawnictwem „Editora Vozes”.

Czuwanie przy trumnie zamordowanego kapłana w kościele Serca Pana Jezusa w Petrópolis odbywa się dziś przez cały dzień aż do godziny 13:00 miejscowego czasu. O godz. 15:00 rozpocznie się Msza w miejscowej katedrze, a następnie ciało zostanie złożone w kwaterze franciszkanów na cmentarzu miejskim.

Wydawnictwo „Vozes” po oficjalnym komunikacie o śmierci Ojca Mosera opublikowało notę, w której franciszkanie proszą o wyrażanie jedności i mocy w niespodziewanym i trudnym momencie, aby wszyscy byli dalej zjednoczeni w wierze i w nadziei na zmartwychwstanie”.

Z kolei sekretarz episkopatu bp Leonardo Steiner w oficjalnej nocie wydanej w imieniu Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) zauważa, że „życie o. Antoniego Mosera było bogate i twórcze”. Podkreśla jego zaangażowanie w prace episkopatu. O. Moser przygotowywał teksty i prowadził refleksje teologiczne, dotyczące zwłaszcza kwestii moralnych. „Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii wyraża wdzięczność za otrzymywaną od niego pomoc i prosi Miłosiernego Ojca, aby przyjął tego brata mniejszego do Wiecznego Królestwa” –  pisze sekretarz episkopatu.

Kościół w Brazylii z powodu barbarzyńskiego zamordowania o. Mosera traci zakonnika i kapłana bardzo aktywnego w  mediach, nie tylko kościelnych, jak też głębokiego teologa i pełnego pokory franciszkanina.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej na: Radio Watykańskie