Bruksela: Wystawa o kard. Kozłowieckim w PE

Wystawa pt. „Z otwartymi dłońmi”, poświęcona ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ, uroczyście otwarta zostanie 19 czerwca br. o godz. 18 w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Poprzedzi je o godz. 16:00 konferencja na temat życia i pracy misjonarza Afryki.

Ekspozycja składa się z 20 plansz, które opisują barwne życie kard. Kozłowieckiego, przedstawiając różne okresy z życia kapłana: dzieciństwo, powołanie zakonne, pobyt w więzieniach i obozach koncentracyjnych oraz jego niezwykle bogatą działalność misyjną w Afryce.

– Opowiada ona o misjonarzu, który uczył właściwie pojętej tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka, walczył latami o równe prawa dla mieszkańców Afryki i potrafił dostrzec dobro nawet w swoich obozowych oprawcach. Jednocześnie pozostał wierny powołaniu kapłańskiemu, zawsze bronił praw Kościoła i odważnie wypowiadał swoje poglądy – poinformowała KAI Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej.

– Dzisiaj brakuje autorytetów – ludzi, których można by naśladować w ich poświęceniu Bogu, służbie człowiekowi i Ojczyźnie. Kardynał jest jednym z nich i dlatego uważamy, że warto przybliżyć jego życie i dzieła w Parlamencie Europejskim, który w swej misji dąży do jedności i pokoju na świecie – podkreśliła kustosz Katarzyna Cesarz.

Wystawa była już eksponowana w Dachau, na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, w dniach od 25 października 2011 r. do 8 stycznia 2012 r., a 11 kwietnia br. została otwarta w Sejmie RP w Warszawie.

Inicjatorką wystawy w Brukseli jest europoseł Elżbieta Łukacijewska. Honorowy patronat nad nią objął były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek wraz z ordynariuszem sandomierskim bp. Krzysztofem Nitkiewiczem. Na wernisaż zaproszeni zostali europosłowie: Michael Gahler z Niemiec, Giles Chichester z Wielkiej Brytanii, Barbara Matera z Włoch oraz Elisabeth Morin-Chartier z Francji.

Podchodzący z Huty Komorowskiej kard. Adam Kozłowiecki był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, m.in. Wielką Komandorią Orderu Wolności. Był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

Prezydent Rzeczypospolitej Lech Wałęsa uhonorował kardynała Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi, a prezydent Lech Kaczyński nadał misjonarzowi Krzyż Wielki Odrodzenia Polski. Purpurat otrzymał również Order Legii Honorowej, nadany mu za dokonania całego życia. W październiku 2002 r. otrzymał Doktorat Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Wschodniej Afryki w Nairobi, następnie w lipcu 2007 r. ten sam tytuł nadał mu Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

Fundacja im Ks. Kard. A. Kozłowieckiego „Serce bez granic” od 2008 r. zdołała, dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej, odbudować i odnowić dworek myśliwski Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej, otworzyła muzeum swojego Patrona, oraz – w związku z jego 100. rocznicą urodzin – wydała okolicznościowy medal, który wybito w Mennicy Polskiej. Z tej też okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kopertę z portretem kardynała. Od 2008 r. Fundacja organizuje naukowe konferencje i wystawy, oraz aktywnie wspiera działalność misyjną Kościoła.

KAI/wm

Za: www.deon.pl