Chrystusowcy: Polonijne Spotkanie w Hiszpanii

W niedzielę, 13 listopada br., w doroczny Dzień Modlitw w intencji Polonii na terenie diecezji Getafe odbyło się II Spotkanie Polaków. Organizatorem tego Wydarzenia była Polska Kapelania w Mostoles-Getafe. Ksiądz Andrzej Sobczyk, posługujący w tej diecezji, w hiszpańskiej parafii pod Madrytem od dwóch lat w ten sposób integruje i otacza troską naszych Rodaków. Tegoroczne Spotkanie odbywało się w duchu dziękczynienia za dar beatyfikacji Ojca Św. Jana Pawła II i z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości.

Zgromadzeni w godzinach porannych przed kościołem pw. Matki Bożej Radości w Mostoles powitali poczty sztandarowe, które uroczyście wniesiono na Mszę Świętą. Liturgię poprowadził zaproszony z Poznania – ks. Wiesław Wójcik – dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Licznie zgromadzeni rodacy, m.in. ubrani w stroje krakowskie, przedstawiciele organizacji polonijnych i Stowarzyszenia „Dom Polski”, konsul generalny RP z Madrytu – Pan Krzysztof Czaplicki z małżonką modlili się za Ojczyznę i o wstawiennictwo nowego Błogosławionego w sprawach Polonii. W kazaniu ks. Wójcik nawiązując do Ewangelii podkreślił, że każdy człowiek zostaje przez Boga obdarowany różnymi talentami, jedni więcej, inni mniej i są one różnorodne. Naszą siłą na emigracji jest wiara, która jest tym szczególnym talentem, a nosimy ją w glinianych naczyniach. Kaznodzieja przypomniał słowa Jana Pawła II, który w 1982 r. do Polonii hiszpańskiej powiedział: „Cieszę się, że w tej wspólnocie ojczystej, polonijnej i rodzinnej zarazem, zachowujecie wraz z całą tradycją polską również to, co jest osią i busolą tej tradycji. To znaczy naszą wiarę. Wiarę Chrystusa i naukę Jego katolickiego Kościoła”.

Po Mszy Świętej w udekorowanej sali parafialnego kościoła, odbyła się część artystyczna z udziałem chóru i zespołów tanecznych. Liczne recytacje patriotyczne dzieci i dorosłych ubogaciły to Polonijne Spotkanie na ziemi hiszpańskiej. Radością wszystkich był na zakończenie bogaty poczęstunek narodowych potraw, ciast i wędlin, zorganizowany przez Polską Kapelanię. Tak więc było dużo wspomnień, przeżyć i dla duszy i dla ciała.

ks. Wiesław Wójcik SChr

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl