Dominikański relikwiarz na wystawie w Wilnie

Siedemnastowieczny relikwiarz Świętego Krzyża z klasztoru ojców dominikanów w Krakowie przez trzy miesiące eksponowany będzie na wystawie złotnictwa sakralnego w Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Wilnie.

Otwarta 17 listopada wystawa zatytułowana „Wileńskie złotnictwo sakralne” prezentuje eksponaty z bogatego zbioru wileńskiego kowalstwa sakralnego, które ocalały mimo licznych kataklizmów historycznych, jakie przechodziło miasto w ostatnich stuleciach.Jednym z najcenniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie jest wykonany w kształcie monstrancji relikwiarz Świętego Krzyża, który klasztor w Krakowie wypożyczył litewskiemu muzeum na osobistą prośbę arcybiskupa Wilna, kard. Audrysa Juozasa Bačkisa.

„Dzielimy się z innymi dobrami, które sami posiadamy” – mówi o wypożyczeniu relikwiarza przeor krakowskich dominikanów, o. Paweł Kozacki, który wziął udział w otwarciu wileńskiej wystawy.

Relikwiarz Świętego Krzyża wykonał w 1637 roku jeden z wileńskich mistrzów kowalstwa na zamówienie metropolity unickiego Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rapolasa Korsakasa z okazji zaślubin wielkiego księcia litewskiego i króla Polski, Władysława IV Wazy z Cecylią Renatą Habsburżanką. To jedno z nielicznych pozostałych dzieł zdobionych symbolem Słupów Giedymina – symbolem miasta Wilna, który stosowany był od XVI do XVII wieku.

Nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach relikwiarz trafił do Krakowa. W każdy piątek Wielkiego Postu krakowscy dominikanie wraz z wiernymi odprawiają przed nim Drogę Krzyżową w bazylice Świętej Trójcy.

Wileńska wystawa potrwa do 1 grudnia 2012 roku, jednak relikwiarz Świętego Krzyża powróci do Krakowa już w lutym, by wierni mogli modlić się przed nim podczas Wielkiego Postu.

Ekspozycja czynna jest w siedzibie Muzeum Dziedzictwa Kościelnego przy ul. Šv. Mykolo g. 9, Wilno. Godziny zwiedzania: wtorek-sobota w godz. 11-18.

sz/dominikanie.pl