Historyczny dzień dla Sercanów: Inauguracja Regionu Filipińskiego

14 marca przypadała rocznica urodzin Założyciela Sercanów O. Leona Dehona. W tym roku ta data ma szczególne znaczenie dla Sercanów na Filipinach. Ten dzień bowiem wybrano na uroczystą inaugurację nowego Regionu Filipińskiego. Dotąd Filipiny miały w strukturach zgromadzenia status Misji, potem Dystryktu. W tym historycznym dniu przyjęto też nowych postulantów.

Inauguracja Regionu Filipińskiego miała uroczysty charakter. Najważniejszym momentem była Eucharystia sprawowana przez księży pracujących na Filipinach, jak i z zagranicy. (polską prowincję reprezentował ks. Michał Ciemięga, sekretarz Misji Zagranicznych). W zastępstwie Ojca Generała Mszy św. przewodniczył ks. Claudio Dalla Zuana, radny generalny.

Podczas Mszy św., było wyznanie wiary i tym samym erygowania nowej administracji. Pierwszym przełożonym regionu został Polak, ks. Franciszek Pupkowski. Wraz ze swoją radą, będzie on zarządzał regionem przez najbliższe trzy lata.

14 marca to także tradycyjnie dzień, w którym na Filipinach przyjmuje się w sercańskie szeregi nowych postulantów i sercańską młodzież. W czasie Mszy św. sześciu nowych kandydatów zostało oficjalnie przyjętych do postulatu, a dwanaścioro młodych dziewcząt i chłopców poświęciło się Sercu Jezusa oraz wyraziło chęć pójścia drogą charyzmatu O. Dehona.

Podczas Mszy św. modlono się w intencji ks. Jerryego Sheehy, sercanina, który zmarł w tych dniach w Anglii. Był on nie tylko przyjacielem i dobroczyńcą regionu, ale też misjonarzem, który pracował na Filipinach przez wiele lat. Ks. Jerry przyjechal na Filipiny w pierwszej grupie misjonarzy i położył podwaliny pod obecny region. Ten historyczny dzień zakończyła uroczysta kolacja i braterskie spotkanie.


Region Filipinski posiada 7 domów zakonnych, w tym 3 domy formacyjne i 5 parafii. Sercanie prowadzą tu kilka dzieł społecznych (Kasanag i Higaonon) oraz pracują z młodzieżą i świeckimi Dehoniańskimi, którzy blisko są związani z działalnością sercanów i misjami. Obecnie w Regionie pracuje 20 misjonarzy z 7 różnych krajów. Jest już 7 miejscowych księży, 2 diakonów i 25 młodych zakonników jeszcze na ślubach czasowych.

W Cagayan de Oro, w domu formacyjnym, gdzie studiuje się filozofię, mieszka 57 studentów. Ci kandydaci przygotowują się do nowicjatu i życia zakonnego na trzech stopniach formacji: rok orientacyjny, aspirantura i postulat. W Manili zaś znajduje się teologia z 16 studentami. Duża liczba miejscowych kandydatów napawa nadzieją na szybki rozwój tej sercańskiej misji w Azji.

Region jest otwarty na inne sąsiednie kraje. Mamy studentów sercańskich z Wietnamu, Indii i Indonezji. W przyszłym roku, będą się tutaj przygotowywać sercańscy misjonarze do wyjazdu do Chin. Cieszymy się, że możemy pomoc innym krajom, gdzie nie ma jeszcze właściwych struktur, formacji czy choćby wolności religijnej. Tam, gdzie nie ma jeszcze odpowiednich warunkow dla tych, którzy chcą zostać księżmi i misjonarzami. W ten sposób częściowo spełniamy życzenie Założyciela O. Leona Dehona oraz bł. Jana Pawla II, którzy chcieli, by Filipiny stały się centrum ewangelizacji całej Azji.

Do wiadomości podał:
Ks. Andrzej Sudoł, SCJ


Najważniejsze daty z historii Księży Sercanów na Filipinach:

  • 17. 05. 1989 – przyjazd pierwszych misjonarzy
  • 19. 06. 1995 – Otwarcie domu formacyjnego w Cagayan de Oro City
  • 25. 03. 1998 – Otwarcie nowicjatu w Dimataling, Zamboanga del Sur
  • 31. 05. 1999 – Pierwsza profesja zakonna dwóch Filipinczyków; Filipiny otrzymują status Dystryktu
  • 17. 10. 2001 – Porwanie ks. Giuseppe Pierantoni(ego), SCJ w Dimataling
  • 08. 04. 2002 – Uwolnienie ks. Pierantoni(ego).
  • 24. 02. 2004 – Pierwsze święcenia kapłańskie miejscowego Sercanina
  • 29. 09. 2006 – Otwarcie domu dla studentów teologii w Manili
  • 13. 05. 2007 – Poświęcenie nowego nowicjatu w Lower Locuban, Zamboanga del Sur.
  • 14. 03. 2012 – Inauguracja Regionu filipińskiego

Za: www.sercanie.pl