Hiszpania: życie konsekrowane przez tydzień w centrum

W Hiszpanii trwa 47. Krajowy Tydzień dla Instytutów Życia Konsekrowanego. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Powołał tych, których On sam chciał”.

Hiszpański Tydzień Instytutów Życia Konsekrowanego nie przypadkiem dotyczy w tym roku powołań. Jego uczetnicy chcą wnieść w ten sposób wkład do przedsynodalej debaty Kościoła.

Wybór tematu nawiązuje do październikowego Synodu Biskupów, który zostanie poświęcony młodzieży. Madrycki Instytut Teologiczny Życia Zakonnego (ITVR) pragnie w ten sposób włączyć się do refleksji nad współczesną młodzieżą. Chodzi przede wszystkim o konkretne powołanie do tej rzeczywistości kościelnej, jaką jest życie konsekrowane. „Życie zakonne znajduje się w sercu Kościoła, rodzi się w nim i na niego jest ukierunkowane. Należy do życia, świętości i misji Kościoła. Wiemy, że Bóg nadal powołuje” – podkreślają organizatorzy.

Obrady otworzył kard. Carlos Osoro krótką medytacją paschalną. Pierwszą konferencję na temat dzisiejszej młodzieży i mediów społecznościowych wygłosił znany dziennikarz Radia Cope Carlos Herrera. Kolejne tematy dotyczą m.in. powołania w Piśmie św., wyzwań, jakie stają przed duszpasterstwem powołań oraz rozpoznania powołania. Uczestnicy mogą też wysłuchać świadectw ludzi pochodzących z różnych forma życia konsekrowanego. Wezmą też udział w modlitwie Taizé.

Obrady zakończy 8 kwietnia abp José Rodríguez Carballo OFM, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Za: Radio Watykańskie