Konklawe rozpocznie się 12 marca

Konklawe rozpocznie się we wtorek, 12 marca, po południu – zdecydowało w piątek Kolegium Kardynałów, zarządzające Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej, po abdykacji Benedykta XVI.

Decyzję o dacie inauguracji konklawe podjęto podczas popołudniowej kongregacji purpuratów, w piątym dniu obrad Kolegium. Ogłoszona została półtorej godziny wcześniej niż zapowiadano.

Watykan poinformował, że rano we wtorek w bazylice świętego Piotra odprawiona zostanie msza pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża.

Po południu z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego kardynałowie elektorzy przejdą w uroczystej procesji – śpiewając hymn Veni Creator – do Kaplicy Sykstyńskiej, miejsca wyboru papieża.

Na sobotę rano zapowiedziano kolejną kongregację Kolegium Kardynalskiego. W codziennych obradach uczestniczy ponad 150 purpuratów, wśród nich także ci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w konklawe.

W konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, udział weźmie 115 kardynałów-elektorów z całego świata. Najwięcej z nich – 60 – pochodzi z Europy, a najsilniejszą frakcją narodową pozostają tradycyjnie Włosi; jest ich 28.

Spośród 117 kardynałów, uprawnionych do głosowania, na konklawe nie przyjedzie dwóch. Z udziału w nim zrezygnowali emerytowany arcybiskup Dżakarty w Indonezji, kardynał Julius Riyadi Darmaatmadja, który jest ciężko chory, a także były prymas Szkocji, kard. Keith O’Brien, zamieszany w skandal seksualny.

Drugą po Europejczykach delegację stanowią elektorzy z Ameryki Łacińskiej, jest ich 19. Amerykę Północną reprezentuje 14 purpuratów, a Afrykę – 11. Z Azji przyjechało 10 elektorów. Z Australii i Oceanii jest tylko jeden, to arcybiskup Sydney kardynał George Pell.

Spośród 28 Włochów wielu zajmowało za pontyfikatu Benedykta XVI najważniejsze stanowiska w Kurii Rzymskiej jako prefekci kongregacji i przewodniczący papieskich rad oraz prefektur. W tej frakcji są też dotychczasowy sekretarz stanu, obecnie kamerling kard. Tarcisio Bertone i gubernator Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello.

W gronie Europejczyków jest 6 Niemców, 5 Hiszpanów i 4 Francuzów. Polaków jest również czterech: dotychczasowy prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, kardynał Zenon Grocholewski, który brał udział w konklawe w 2005 roku, a także mianowani przez Benedykta XVI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko oraz metropolici krakowski Stanisław Dziwisz i warszawski Kazimierz Nycz.

Amerykę Łacińską reprezentuje między innymi 4 dostojników z Brazylii i 3 z Meksyku. Elektorzy z Afryki pochodzą z Nigerii (jest ich 2) oraz z Ghany, RPA, Tanzanii, Sudanu, Demokratycznej Republiki Konga, Egiptu, Senegalu, Gwinei i Kenii.

PAP/pz

Za: www.deon.pl