Oblaci NMP: Syberia, Wierszyna: 25 lat od pierwszej Mszy św.

12 grudnia 2017 r., we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, wspólnota katolicka w syberyjskiej miejscowości Wierszyna (100 km na pn od Irkucka) przeżyła niecodzienną uroczystość.

Dokładnie 25 lat temu, 12 grudnia 1992 r., ks. bp Joseph Werth SJ, wówczas administrator apostolski Syberii, w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika odprawił pierwszą mszę św. od czasu zamknięcia kościoła przez komunistów w 1933 r. Dzisiejsze uroczystości przygotował o. Karol Lipiński OMI, który w Wierszynie służy od 2009 r. To za jego staraniem zbudowany przed 1915 r. kościółek przeszedł niedawno gruntowną renowację, a plebania-klasztor została rozbudowana i może gościć coraz liczniejszych pielgrzymów i turystów z Rosji i Polski. W październiku bieżącego roku do o. Karola dołączył o. Bernard Briks OMI. Wspólnie służą niewielkiej parafii, liczącej ok. 600 osób, w większości potomków polskich emigrantów z 1910 r.

Istniejący do dziś kościół został poświęcony 15 maja 1915 r. przez księdza Kazimierza Wańkowicza, dziekana irkuckiego, za zgodą bpa Jana Cieplaka, administratora archidiecezji mohylewskiej. Dalsze losy tutejszej wspólnoty katolickiej naznaczyło piętno lat komunizmu. W dniach 6-10 sierpnia 1925 r. Wierszynę odwiedził jeszcze ks. Antoni Żukowski. Przez kilka dni katechizował dzieci oraz wyspowiadał ponad sto osób, udzielił także wielu parafianom sakramentu bierzmowania. Były to ostatnie udokumentowane odwiedziny księdza przed całkowitym zamknięciem kościoła i likwidacją parafii. Komuniści nie zdołali jednak zniszczyć budynku, który od 1992 r. ponownie służy katolickiej wspólnocie.

Dzisiejsza uroczystość oprócz parafian zgromadziła wielu gości, przede wszystkim misjonarzy i misjonarki pracujących w diecezji irkuckiej – ks. dziekana Bogusława Grędysa z Angarska, o. Arkadiusza Bajaka CMF z Krasnojarska, ks. Adama Romaniuka z Ułan-Ude, o. Romana Nowaka OCD z Usola Syberyjskiego, ks. Wojciecha Piekarskiego ze Studzianki nad Bajkałem, Siostry Służebniczki Marię i Darię z Angarska (wspierające regularnie o. Karola w duszpasterstwie i katechezie dzieci), s. Bernadettę OP z Irkucka, Siostry Albertynki i s. Weronikę OFFM, ekonomkę diecezjalną z Irkucka, a także o. Pawła Kubiaka OMI z Piatigorska na północnym Kaukazie (diecezja saratowska). Mszy św. o godzinie 15:15 przewodniczył o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, od kilku dni wizytujący swych współbraci w Wierszynie. Homilię wygłosił wikariusz generalny z Irkucka, o. Włodzimierz Siek SVD. Było to nie tylko święto parafii, ale także wspaniałe spotkanie diecezjalnych i zakonnych duszpasterzy, kapłanów i sióstr zakonnych, służących na co dzień katolikom w Rosji.

Niewielka świątynia została wypełniona po brzegi – w uroczystości wzięło udział ok. 60 parafian i gości, w tym lokalne władze. Msza św. została poprzedzona projekcją krótkiego filmu o historii kościoła w Wierszynie. Po mszy św. o. Włodzimierz Siek SVD dokonał poświęcenia nowej części zabudowań parafialnych (piętro). Na parterze oblaci i siostry służebniczki przygotowali dla gości i parafian obfity poczęstunek, można było także obejrzeć zdjęcia ilustrujące ostatnie miesiące duszpasterskiej posługi Misjonarzy Oblatów i Sióstr Służebniczek w Wierszynie.

Pogoda dopisała wspaniale – na błękitnym niebie świeciło jasne słońce, odbijając swe promienie w obficie zalegającym Wierszynę śniegu. -20℃ na termometrach oznaczało w warunkach syberyjskich zaledwie przymrozek. Warto zauważyć, że wśród zgromadzonych parafian znaczną liczbę stanowiły dzieci – św. Mikołaj miał dla nich przygotowane niespodzianki, które wywołały na twarzach szerokie uśmiechy. Życzymy parafianom i duszpasterzom w Wierszynie kolejnych 25 lat spotkań z Jezusem Chrystusem w ich codzienności!

o. Paweł Zając OMI, Prowincjał

(mj)

Za: oblaci.pl.