Odpust ku czci Św. Szaty w Katedrze Trewirskiej

W odległym zakątku zachodnich Niemiec, gdzie uroczą doliną płynie rzeka Mozela, tuż przy granicy z Luksemburgiem leży pochodzące z 16 wieku p.n.e malownicze miasto Trier, pamiętające czasy świetności Cesarstwa Rzymskiego. Tu niemal każdy kamień mówi o historii. Od 326 roku Święta szata Przebywa w katedrze Trewirskiej przywieziona z Ziemi Świętej przez cesarzową Helenę. Jest to najstarsza Katedra w Niemczech która przechowuje w centralnym miejscu relikwie Świętej szaty Pana Jezusa.

    ,,Jezu Chryste, Zbawicielu i Odkupicielu Świata, zmiłuj się nad całym światem.Pamiętaj o swoich chrześcijanach i połącz w jedno to, co ich dzieli.,, Amen (Modlitwa pielgrzymów z Trier)

Jak co roku w drugi piątek po oktawie wielkanocnej, w katedrze Trewirskiej w Niemczech rozpoczyna sie odpust dziewięciodniowy ku czci Świętej szaty Pana Jezusa.
,,Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: «Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć». Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moją suknię To właśnie uczynili żołnierze.,, (Ewangelia Św. Jana 19, 23-24.)

Hasłem tegorocznego odpustu Św. Szaty jest zawołanie ,”Wybrany, zasłużyłeś na więcej…”

W pierwszy dzień odpustu mszy świętej Przewodniczył Kardynał Reinhard Marx z Monachium. Biskup z Trewiru Stephan Ackerman wygłosił słowo Boże. Również trzech biskupów pomocniczych z Trewiru brało udział w koncelebrze. Do Koncelebry dołączył się również Biskup Felix Genn z Münster oraz Biskup Helmut Dieser z Aachen. Księża dziekani z Biskupstwa Trewirskiego oraz wielu księży gości z Niemiec i zagranicy. Każdy dzień zaczyna się Mszą święta o godzinie siódmej rano. Po mszy świętej jest jutrznia i czas na rozmyślanie. W południe krótka modlitwa południowa. Następnie po południu mała pauza na modlitwę i nabożeństwo. Pod wieczór każdego dnia jest celebrowana msza Święta Pontyfikalna z Biskupem i księżmi gośćmi dla pielgrzymów przybywających do Świętej szaty. Każdy dzień po Mszy Św. jest procesja do kaplicy Świętej szaty. Wieczorem każdego dnia o godzinie 21:00 jest nabożeństwo wieczorne połączone z muzyką a na koniec krótkie słowo Biskupa Trewiru, zakończone Błogosławieństwem. Przez kolejnych 9 dni w Trewirze można cały dzień nawiedzać i modlić się w kaplicy Św. Szaty. Co dziennie jest nowy program dla pielgrzymów przybywających do katedry

Po za tym przed katedrą jest namiot w którym mieści się centrum kulturowo ekumeniczne połączone z muzyką i różnymi zaproszonymi zespołami, tam również odbywają sie rożne spotkania dla dzieci młodzieży, małżeństw, seniorów osób duchownych, zakonnych myślę ze każdy znajdzie dla siebie coś dobrego.

Życzę pielgrzymom którzy nawiedzą katedrę Św. Piotra w Trewirze, by dzięki Świętej Szacie doświadczyć mogli miłość Boga ożywiającej obecności Chrystusa zmartwychwstałego.

Br. Jacek Ścieranka CFCI