Polski pallotyn wyróżniony przez Prezydenta Rwandy

pallotyni.plKs. Stanisław Urbaniak SAC, pallotyński misjonarz, znalazł się wśród 17 osób odznaczonych przez prezydenta Rwandy, Paula Kagame za budowanie jedności w społeczeństwa Rwandy. Jest to pierwszy polski misjonarz, uhonorowany tą nagrodą.

Ks. Stanisław Urbaniak pracuje w Rwandzie od 30 lat. W czasie wojny w latach 1990 – 1994 wraz ze swoimi współbraćmi – pallotynami, z wielkim zaangażowaniem pomagał zarówno Hutu, jak i Tutsi. Nie tylko modląc się o zaprzestanie walk, ale też udzielając schronienia w świątyni. Od wielu lat pracował w parafii Ruhango. Kiedy rebelianci z bronią w ręku otoczyli kościół, w którym modlili się ludzie o ocalenie i chcieli dostać się do środka, ks. Urbaniak sam stanął naprzeciwko nich, odtrącił skierowany w jego stronę karabin i głośno się modlił. Nagle rebelianci odjechali. Dzięki temu ludność schroniona w parafii Ruhango ocalała.

Obecnie, jako wotum wdzięczności, w Ruhango powstało Sanktuarium Jezusa Miłosiernego, w którym w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywają się msze święte z modlitwą o uzdrowienie.

Nagroda UMURINZI W’IGIHANGO – „Za Budowanie Jedności” jest przyznawana w ramach narodowego programu budowania jedności, rozpoczętego w Rwandzie 5 lat temu.  W gronie odznaczonych obok polskiego pallotyna znalazło się dwóch innych księży oraz biskup.

Dla duszpasterzy w Rwandzie odznaczenie to przyznane duchownym jest znakiem, że władze Rwandy dostrzegają zaangażowanie Kościoła na rzecz budowania pokoju i jednocześnie przerywa łańcuch oskarżeń przeciwko Kościołowi katolickiemu o współudział w ludobójstwie.

Monika Mostowska (Fundacja Salvatti.pl)

Za: www.pallotyni.pl