Salezjanie – Benin: Wizyta Papieża Benedykta XVI i Kardynała Bertone

W czasie oficjalnej wizyty Ojca Świętego w Beninie kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Watykanu, spotkał się z Rodziną Salezjańską z parafii św. Antoniego z Padwy, Radcą regionalnym i Przełożonym Wizytatorii Afryki Zachodniej Frankofońskiej (AFO). Także Papież, pomimo napiętego programu, odbył bardzo krótkie, ale radosne spotkanie z młodymi z dzieła salezjańskiego z Porto Novo.

W wizycie Papieża w Beninie – którą ten odbywa na zaproszenie Prezydenta Beninu z okazji 150-lecia ewangelizacji tego kraju oraz ogłoszenia posynodalnej Adhortacji “Africae Munus” – uczestniczył także kardynał Bertone, który, w piątek 18 listopada, nie omieszkał skorzystać z okazji, aby spotkać się ze wspólnotą parafii św. Antoniego z Padwy w Cotonou.

Kard. Bertone został przyjęty przez ks. Guilherme Basañesa, Radcę Regionu Afryka-Madagaskar; ks. Faustino García Peña, Wizytatora AFO; licznych salezjanów z Wizytatorii AFO i Afryki Zachodniej Anglofońskiej (AFW), Córki Maryi Wspomożycielki (CMW) i wielką liczbę wiernych. Ks. Adolphe-Marie, proboszcz i dyrektor wspólnoty, wygłosił krótkie przemówienie powitalne pod adresem kardynała, który wraz z obecnymi uczcił jubileusze niektórych z członków wspólnoty.

Szczególnym momentem było spotkanie kard. Bertone z miejscową Rodziną Salezjańską: Salezjanami, CMW, Salezjanami Współpracownikami, członkami Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki (ADMA) i Ochotniczkami Ks. Bosko (VDB). Wszyscy oni zgromadzili się wokół kardynała na uroczystej agapie. Przy tej okazji ks. Basañes i ks. García Peña przedstawili placówki oraz pracę Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki w lokalnych Wizytatoriach.

Również przy tej okazji kardynał powiedział o swoim nabożeństwie do świętych i błogosławionych, którzy jednoczą Rodzinę Salezjańską. A na stale pojawiające się pytanie: „Co wyróżnia kardynała salezjanina?”, odpowiedział z uśmiechem: “Uśmiech, radość i praca, które zawsze wyróżniają Salezjanów”.

Świąteczne spotkanie zakończyło się pozowaniem do wspólnych zdjęć, które uwieczniły to wyjątkowe wydarzenie.

W sobotę, 19 listopada, wspólnota salezjańska z Beninu, ponownie było dane uczestniczyć w szczególnym i uroczystym spotkaniu: tym razem było to bezpośrednie spotkanie z Papieżem Benedyktem XVI, który przy wejściu do Pałacu Nuncjatury Apostolskiej pozdrowił grupę byłych dzieci ulicy, uratowanych dzięki zaangażowaniu salezjanów z dzieła “Don Bosco” w Porto Novo.

Obecność salezjańska w czasie wizyty Papieża w tym kraju zaznaczyła się także poprzez meble, które wykonali młodzi z dzieła w Porto Novo: wykonali łóżko, na którym Papież spał w tych dniach oraz wkład, jaki wniosły siostry CMW i dziewczęta, którymi się opiekują, usługując w kuchni Nuncjatury Apostolskiej, gdzie Papież spożywał posiłki.

ANS – Cotonou

Za: www.infoans.org