Salezjanie Współpracownicy – USA: wezwani do bycia współczesnymi misjonarzami

Przeszło 130 Salezjanów Współpracowników zgromadziło się w ubiegły weekend (22-23 października w “Don Bosco Retreat Center” w Stony Point, w pobliżu Nowego Jorku, aby zastanowić się nad przyszłością Stowarzyszenia. Dodaktowej motywacji do tego dostarczyły znakomite refleksje, którymi podzielił się z nimi salezjański kardynał Oscar Rodríguez Maradiaga. Tematem spotkania było: „Czcimy naszą Rodzinę Salezjańską: Posłannictwo na rzecz młodzieży”.

Uczestnicy, którym towarzyszyli Delegaci Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki, przybyli z Kanady, z dwóch Inspektorii Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Jednakże, jak to zaznaczył Herman Lopez, Radca światowy regionu Ameryka Środkowa i Północna, Kongres mógł być postrzegany jako międzykontynentalny, zważywszy na to, że wielu z uczestników urodziło się lub stało się Salezjanami Współpracownikami w innych krajach. Stąd materiały kongresowe zostały zaprezentowane w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim.

Radca Lopez podkreślił, że Salezjanie Współpracownicy nie są zwykłymi współpracownikami, którzy przygotowują jedynie targi i inne wydarzenia na różnych placówkach. Są odpowiedzialni za posłannictwo służby na rzecz młodzieży obok Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki i innych gałęzi Rodziny Salezjańskiej.

Głównym prelegentem Kongresu i prawdziwym animatorem był kard. Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpa i Prezydent “Caritas Internationalis”. Skupiając się na rzeczywistości wielu chrześcijan z Północnej Ameryki, których katecheza trwa co najwyżej do zakończenia szkoły podstawowej, stwierdził, że „dziecięca wiara nie może podtrzymać dorosłego życia”, i że katolicy potrzebują duchowego GPS-a, który ukierunkuje ich na Słowo Boże, Eucharystię i Maryję.

Kardynał dodał, że “celem tego Kongresu jest opowiedzenie się za permanentnym stanem posłannictwa, w którym każdy Salezjanin Współpracownik stanie się uczniem misjonarzem Jezusa Chrystusa”. A mówiąc o posłannictwu na rzecz młodzieży, zachęcił Współpracowników do stania się rzecznikami spotkania młodzieży z Jezusem, ponieważ młodzi potrzebują spotkania “nie z jakąś książką czy instytucją, ale z osobą Jezusa Chrystusa”. Następnie, odnosząc się do Matki Bożej z Guadalupe, kardynał wskazał Współpracownikom Salezjańskim na konieczność stania się nowymi „Juan Diego” dla kontynentu, aby doprowadzić osoby, zwłaszcza młodzież, do pełnej dojrzałości w wierze.

Praktycznie Kongres pozwolił określić działalność misyjną, która połączy wszystkie salezjańskie Inspektorie Północnej Ameryki, czyniąc je punktem odniesienia w zakresie podejmowania odpowiednich decyzji dotyczących ewangelizacji na poziomie lokalnym i przyszłych planów duszpasterskich.

W niedzielę 23 października, w którym to dniu był obchodzony Światowy Dzień Misyjny, kard. Rodríguez Maradiaga przewodniczył Eucharystii w Sanktuarium Narodowym Maryi Wspomożycielki w Stony Point. Po południu uczestnicy zwiedzali Nowy Jork, zatrzymując się przy „World Trade Center” i w Katedrze św. Patryka.

ANS – Stony Point

Za: www.infoans.org