Święcenia biskupie o. George Tambali OCD w Malawi

karmel.plW sobotę, 30 stycznia 2016 r., na biskupa diecezji Zomba został wyświęcony pochodzący z Malawi o. George Tambala OCD. Do jego rodzinnego kraju karmelici bosi przybyli nie tak dawno, bo w 1963 r., kiedy to Prowincja pw. św. Joachima z Navarry w Hiszpanii założyła na tym miejscu placówkę misyjną.

Uroczystość sakry biskupiej odbyła się w nietypowym miejscu – na boisku piłkarskim Kolegium Katolickiego w Zomba – gdyż niewielka katedra nie była zdolna pomieścić licznie zebranych wiernych. Liturgii przewodniczył abp Julio Murat, nuncjusz apostolski w Zambii i Malawi, a towarzyszyli mu biskupi z Konferencji Episkopatu Malawi oraz wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru – o. Marie Fabien Raharilamboniana, również biskup i karmelita bosy.

Święcenia stały się okazją do zacieśnienia więzi wewnątrz licznie zebranej rodziny karmelitańskiej. Do Zomba przybyli definitorzy generalni o. Conrad Mutizamhepe OCarm. i o. Daneil Ehigie OCD, a także prowincjałowie angielsko-irlandzki oraz nawarski razem z licznymi braćmi i siostrami.

O. George Tambala, został wyznaczony na biskupa przez papieża Franciszka w ubiegłym roku, 15 października – w liturgiczną uroczystość św. Teresy od Jezusa. Był delegatem prowincjalnym w Malawi, a także definitorem generalnym Zakonu.

Źródło: www.carmelitaniscalzi.com

Za: www.karmel.pl