USA: Uśmiech o. Łucjana

Legendarny franciszkanin, wychowanek św. Maksymiliana, zesłaniec syberyjski, żołnierz armii gen. Andersa, opiekun sierot wojennych o. Łucjanem Królikowskim otrzymał wczoraj w Chicopee, w stanie Massachusetts Order Uśmiechu. Przyznała mu go Międzynarodowa Kapituła na wniosek polskich dzieci ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego w Bridgeport w Stanach Zjednoczonych.

„Jestem bardzo wzruszony tą uroczystością, która skupia serca polskie i daje człowiekowi impuls, ażeby tę resztę swojego życia oddać Bogu i Ojczyźnie” – mówi na gorąco Polskiej Agencji Prasowej o. Królikowski.

„Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu wielkiego Janusza Korczaka, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci. 45 lat temu postanowiono dać dzieciom głos i pozwolić oceniać dorosłych. Trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego” – tłumaczy Marek Michalak, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Odznaczenie to posiada 945 osób z całego świata.

Franciszkanin o. Zbigniew Łucjan Królikowski urodził się w Nowym Kramsku k. Zielonej Góry w 1919 roku. W roku 1934 rozpoczął naukę w Małym Seminarium Misyjnym w Niepokalanowie. Tam też w 1938 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Studia filozoficzne zaczął we Lwowie. Latem 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię, do Archangielska. Pracował przy wyrębie tajgi. Po tzw. „amnestii” dla zesłanych Polaków skończył Szkołę Podchorążych Artylerii w Kirgistanie i z Wojskiem Polskim dotarł do Persji i Iraku.

Następnie w Libanie odbył studia teologiczne i w Bejrucie otrzymał święcenia kapłańskie w 1946 roku. Wróciwszy do Korpusu generała Andresa pełnił obowiązki kapelana wojskowego w Egipcie. Po demobilizacji Polskiej Armii pracował wśród byłych zesłańców syberyjskich w polskim obozie w Tengeru (Tanzania).

W 1949 roku, kiedy Brytyjczycy likwidowali obozy w Tanzanii, zabrał 150 dzieci z sierocińca i udał się z nimi do Włoch. Wskutek nieprzewidzianych trudności wspólnie uciekli do Niemiec, skąd odpłynęli statkiem do Kanady. Tam sieroty zostały rozmieszczone w szkołach i internatach prowincji Quebec. Przez cały ten czas, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, o. Łucjan czuwał nad nimi.

O. Łucjan przebywał w Kanadzie do 1966 r. i pracował wśród Polonii. W latach 1966-1998 pełnił obowiązki głównego sekretarza w polonijnym programie radiowym „Godzina Różańcowa Ojca Justyna” w Athol Springs (NY) w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przebywa w klasztorze w Chicopee.

7 maja 2006 roku przeżywał 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, w uroczystościach uczestniczyło ponad trzydzieścioro dzieci-sierot, jego dawnych podopiecznych. Burmistrz miasta ogłosił 7 maja 2006 roku „Dniem Ojca Łucjana Królikowskiego w Chicopee”. Zakonnik został nazwany niezwykłym człowiekiem i kapłanem, w którego życiorysie zapisane są wspaniałe karty więźnia wojennego, zesłańca, żołnierza, kapelana wojskowego, uchodźcy, opiekuna sierot wojennych, nauczyciela, pisarza, lingwisty, spikera radiowego i dyplomaty.

11 listopada 2007 roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, o. Łucjan otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w Warszawie.

O. Królikowski jest autorem książek „Pamiętnik sybiraka i tułacza”, „Skradzione dzieciństwo” i „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Przygody ducha”, wydanych nakładem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew w Krakowie. Wydawnictwo to zorganizowało także kilka spotkań autorskich z o. Łucjanem podczas targów książek w Krakowie i Warszawie.

Jesienią 2012 r. na rynku wydawniczym pojawił się wywiad-rzeka z o. Łucjanem Królikowskim. Rozmowa video przeprowadzona przez Małgorzatę Pabis i o. Jana Marię Szewka dostępna jest na płytach dvd w sklepie internetowym Wydawnictwa AZ (wydawnictwoaz.pl/sklep – „Sługa Maryi. O. Łucjan Królikowski OFMConv”).

Wydawnictwo Bratni Zew/jms

Bezpośredni link na pozycje o. Łucjana w księgarni Wydawnictwa Bratni Zew

Zobacz także:

1. O. Zbigniew Łucjan Królikowski OFMConv

2. Warszawa: O dzieciach na tułaczym szlaku

3. Kraków: O. Królikowski na Targach Książki

4. „Skradzione dzieciństwo” hitem wydawniczym 

Za: www.franciszkanie.pl