Włochy – IV edycja “Biegu Świętych”

Setki ludzi młodych z salezjańskich placówek Włoch i spora liczba zawodowych sportowców wzięły udział w dniu wczorajszym, 1 listopada, w IV edycji “Biegu Świętych”, zorganizowanym przez Fundację “Don Bosco nel mondo”. Jego celem w tym roku było wsparcie pracy salezjanów w Rogu Afryki i stawienie czoła głodowi i suszy, których doświadczają mieszkańcy tego regionu.

Imprezę zainaugurował ks. Francesco Cereda, Radca generalny ds. Formacji, który przewodniczył Eucharystii przy ołtarzu Bazyliki św. Piotra. Mszę św. koncelebrowała setka włoskich kapłanów salezjanów, a uczestniczyło w niej prawie tysiąc młodzieży, nastolatków i dorosłych z licznych domów salezjańskich znajdujących się w kraju.

Ks. Cereda, komentując czytania z Uroczystości Wszystkich Świętych, wezwał młodych do powrotu do wzorców życia, jakie Kościół wyróżnił ze względu na świadectwo i zaangażowanie na rzecz innych. „Życie jest drogą budowaną w różnych fazach, a na każdym z tych etapów zatrzymujemy się, aby spojrzeć bardziej z daleka. Stąd dokonujemy wyborów, które angażują całą naszą odpowiedzialność i nasze spełnianie się. Jednym z tych wyborów jest świętość”.

“Bieg jest symbolem odczytania życia. Jeżeli mamy dość siły, trasę pokonujemy znacznie szybciej. I przeciwnie, jeśli jesteśmy słabo przygotowani, bieg jest uciążliwy, trudny i coraz trudniej dotrzeć do wyznaczonej mety. Podobnie jest ze świętością, która jest ćwiczeniem życia, które dokonuje się w wysiłku, w darze, w oddaniu na rzecz drugich. A najlepszym wyrazem świętości jest radość” – powiedział ks. Cereda.

Na zakończenie Eucharystii, w słoneczny dzień, przy temperaturze raczej łagodnej, rozpoczął się bieg dwoma różnymi trasami: na 10,5 km i na 3 km. W biegu uczestniczyło przeszło 2700 zawodników, którzy biegli w imię solidarności i przystąpili do rywalizacji sportowej chcąc wesprzeć najbardziej pokrzywdzonych.

Kampania solidarności, która towarzyszyła temu wydarzeniu, pomoże sfinansować działania salezjanów w Rogu Afryki. Dzięki współpracy w zeszłym roku Salezjanie mogli pomóc przeszło 1500 rodzinom znajdującym się w sytuacji krytycznej po powodzi, a także pomóc im później w odbudowie domów i wznowieniu działalności produkcyjnej.

Róg Afryki doświadczył w 2011 r. jednej z najbardziej dramatycznych sytuacji, spowodowanych brakiem wody do nawadniania upraw z powodu suszy, która objęła cały ten obszar. Kościół Powszechny skierował apel o pomoc, a ze swej strony Wspólnota Salezjańska, w ramach swoich dzieł, zabrała się do pracy, budując przede wszystkim studnie i dostarczając mieszkańcom produkty żywnościowe oraz wodę pitną.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org