Tango dla papieża Franciszka

Tango na cześć papieża Franciszka zatańczą i zaśpiewają 1 czerwca 2013 roku na Polach Lednickich uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Młodych.

„Każdy zatańczy pojedynczo, a jego partnerem w tańcu będzie Pan Bóg. Z tego tanga chcemy utworzyć modlitwę medytacyjną. To najwspanialszy prezent, jaki możemy dać młodzieży” – mówił 19 marca na konferencji prasowej w Poznaniu twórca Lednicy, o. Jan Góra.

Pomysł „Tanga Francesco” – jak nazwano już lednicki taniec – członkowie Ruchu Lednickiego wymyśli 13 marca wieczorem, tuż po tym, jak konklawe wybrało papieżem argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

O. Góra zapowiedział, że w najbliższym czasie poprosi nowego Ojca Świętego, by skierował do młodzieży lednickiej swoje papieskie przesłanie – jak czynili to jego dwaj poprzednicy na stolicy Piotrowej: Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Tegoroczne spotkanie, którego hasłem są słowa: „W imię Ojca”, poświęcone będzie rozważaniu tajemnicy ojcostwa. „Mamy kryzys ojcostwa w rodzinie i społeczeństwie, a co za tym idzie – kryzys męskości. Chcemy to odbudować i pokazać, że męskość to zwycięstwo bycia dla drugich nad byciem tylko dla siebie” – powiedział o. Góra.

Głównym punktem czerwcowego nabożeństwa na Polach Lednickich będzie uroczysta msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski, abpa Józefa Kowalczyka. Homilię do młodych wygłosi pomocniczy biskup archidiecezji krakowskiej, Grzegorz Ryś.

Organizatorzy czuwania spodziewają się, że mszę wraz z prymasem Polski koncelebrowało będzie dwa tysiące księży. W darze każdy z nich otrzyma kapłańską stułę w czerwonym kolorze z logo Lednicy, które przedstawia sylwetkę Jana Pawła II przeprowadzającego dziewczynę i chłopaka przez bramę w kształcie ryby – znaku pierwszych chrześcijan.

Specjalnymi gośćmi tegorocznego czuwania pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia będą siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi, które w połowie XIX wieku założył pochodzący z Wielkopolski świecki mężczyzna stanu wolnego – Błogosławiony Edmund Bojanowski,.

„Nie miał własnej rodziny, nie miał dzieci, ale był bardziej dla nich ojcem niż ci, którzy je mieli” – charakteryzuje o. Góra postać patrona tegorocznej Lednicy, który w czasach zaborów zlecił Siostrom Służebniczkom opiekę nad opuszczonymi dziećmi i sierotami.

Podczas spotkania każdy z uczestników otrzyma w darze łyżeczkę z wygrawerowanymi na niej słowami Psalmu: „Ty karmisz nas do syta”. Ma ona symbolizować troskę i opiekę jaką ojciec obdarza rodzinę, a następnie jaką dzieci powinny odwzajemnić się rodzicom.

Na tegoroczne czuwanie modlitewne pod Bramę-Rybę przybędą także wierni ze Szczepanowa w diecezji tarnowskiej, którzy przywiozą ze sobą relikwie swojego krajana – Świętego Stanisława, patrona Polski. Będą one wystawione obok relikwii Świętego Wojciecha, które co roku obecne są na Polach Lednickich.

Najbliższe czuwanie na Lednicy rozpoczyna trzyletni program spotkań o Bogu Ojcu – w roku 2013, Synu Bożym – w roku 2014 i Duchu Świętym – w roku 2015. Są one przygotowaniami do przypadających w 2016 roku jubileuszów: 1050. rocznicy chrztu Polski i 800-lecia istnienia Zakonu Kaznodziejskiego.

Na organizowane od 1997 roku spotkania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie Mieszko I miał przyjąć chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z kraju i zagranicy. Od początku patronował im Jan Paweł II.

Za: www.dominikanie.pl.