Toruńska uczelnia WSKSiM w obronie życia

Kaplica Cudownego Obrazu. Pielgrzymka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z ToruniaStudenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia modlili się w środę, 16 marca w jasnogórskim sanktuarium.

Była to 9. pielgrzymka akademików, którym tradycyjnie towarzyszyli także wykładowcy, absolwenci i przyjaciele WSKSiM. Obecni byli: o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM i o. Zdzisław Klafka, rektor uczelni.

W południe Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu w ramach KEP.

W powitaniu o. Zdzisław Klafka, przypomniał, że celem pielgrzymki jest sprawa świętości życia. „Świętość życia nie dla wszystkich jest świętością, dlatego my jako wspólnota akademicka pragniemy budować naszą kulturę ludzką bazując na kulturze życia, i wiemy, że Maryja Królowa Polski i nasza Matka na pewno nas tego nauczy” – powiedział o. rektor.

„Cóż za wartość miałoby życie ludzkie bez odniesienia do Boga, a w konsekwencji, czym byłoby zjawisko śmierci bez nadziei życia wiecznego? Dokąd miałoby zmierzać pragnienie nieśmiertelności, która wpisana jest w ludzką naturę, gdyby jej źródłem nie był sam Bóg? Te pytania od początku towarzyszą człowiekowi, ale zwłaszcza czasy współczesne są dowodem układania życia ludzi tak, jakby Boga nie było” – mówił w homilii abp Wacław Depo.

„Jezus mając świadomość bliskości i posłuszeństwa wobec woli Ojca, wie dokąd idzie, dlatego zapowiadał po trzykroć: ‘będę odrzucony, zabity, ale trzeciego dnia zmartwychwstanę’. Bóg Ojciec wskrzesi Go z martwych i doprowadzi do chwały zmartwychwstania. Jego miłość miłosierna dotykająca najboleśniejszych ran człowieka, zła i śmierci okaże się zwycięską – podkreślił kaznodzieja – W tym Chrystusowym zwycięstwie mamy swój udział poprzez skarb Chrztu Świętego i wiary już od 1050 lat. Dzisiaj tą 9. pielgrzymką chcemy potwierdzić wolę życia narodu, który nadal pragnie budować na mądrości Ewangelii, na fundamencie Chrystusowego krzyża i niezwykłym zaufaniu we wstawiennictwo Bogarodzicy Dziewicy, bez których to fundamentów trudno uwierzyć człowiekowi XXI wieku w swoją godność i siebie samego wychować w wierności łasce”.

„(…) Chcemy prosić o dar poszanowania życia w każdej polskiej rodzinie, pod sercem każdej polskiej matki, a szczególnym przewodnikiem na tej drodze jest dla nas Najświętsza Bogurodzica Maryja, która po macierzyńsku kształtuje nasze dzieje i życie każdego z nas, trzeba nam tylko na wzór św. Jana Pawła II zawołać: ‘cały Twój jestem, na życie i na wieczność w Bogu’”.

Na zakończenie głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk: „Dziękujemy Ci, Matko Najświętsza, że znowuż jesteśmy u Ciebie, to jest, można powiedzieć, zakończona pierwsza nowenna naszych pielgrzymek uczelni naszej. Polecamy wszystkich tych, którzy studiowali w naszej uczelni, którzy prowadzili tę uczelnie, całe rodziny, ich przyszłość, polecamy Ci teraźniejszość i przyszłość wszystkich nas”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.