Home Wiadomości Toruńskie sympozjum w ramach Dni Dialogu

Toruńskie sympozjum w ramach Dni Dialogu

Redakcja

fot. Fabian Witkowski OFMOblicza Miłosierdzia – Pod takim hasłem, nawiązującym do bulli papieża Franciszka ogłaszającej w Kościele Rok Miłosierdzia, odbywają się tegoroczne Dni Dialogu w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej  w Toruniu.

Pierwszego dnia, w sobotę 12. Marca, odbyło się sympozjum naukowe, wpisujące się w obchody 25 lat istnienia naszej zakonnej prowincji. Otworzyła je uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. dr Filemon Janka OFM. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na Boże Miłosierdzie, które szczególnie mamy poznawać w przeżywanym Roku Miłosierdzia. Kaznodzieja podkreślił także ogromne znaczenie wstawiennictwa Matki Bożej w historii naszej prowincji i zachęcił zebranych w świątyni do modlitwy w intencji prowincji. Sympozjum naukowe otworzył rektor WSFH o. dr Bernard Marciniak, który przy tej okazji powitał zgromadzonych gości: przedstawicieli władz lokalnych, prelegentów i współbraci w powołaniu kapłańskim i zakonnym.

Moderatorami sesji wykładowych byli o. Kryspin Kasprzak OFM i o. Leonard Bielecki OFM. Wykłady wygłosili wybitni naukowcy, tacy jak: o. prof. Hugolin Langkammer OFM, czy o. dr hab. Sławomir Ledwoń OFM, którzy przybliżyli kwestię Miłosierdzia Bożego.  Nie mogło tego dnia zabraknąć historii Prowincji św. Franciszka z Asyżu, którą wyłożył o. mgr Salezy Tomczak OFM, a sylwetkę i zadania spowiednika przedstawił wicemagister wronieckiego seminarium o. dr Hieronim Stypa OFM.

Mocnym akcentem kończącym sympozjum było wystąpienie ks. dr hab. Waldemara Cisło, który poruszył temat prześladowanych syryjczyków i zaapelował o włączenie się w dzieło pomocy, które jest naszym czynem miłosierdzia. Każdy z wygłoszonych referatów pozwolił z różnych stron spojrzeć na miłosierną miłość Pana Boga i dostrzec jej różne oblicza.

relacja TV

Tekst: Szczepan Kowalski OFM

Zdjęcia: Fabian Witkowski OFM

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda