„W stronę Słowa” o Dekalogu

Komentarz do Dekalogu to kolejny cykl wideo, który od 10 października można oglądać na stronie internetowej dominikanie.pl. Dziesięć przykazań wyjaśnia o. Janusz Pyda OP z krakowskiego klasztoru Ojców Dominikanów. W kolejne wtorki i piątki października publikowane będą nowe odcinki komentarza.

„Już dawno nie słyszałem chrześcijanina, który byłby dumny z prawa moralnego, jakiemu podlega, który z dumą mówiłby o Dekalogu” – mówi o. Pyda we wstępie do rozważań poświęconych przykazaniom.

Wedle dominikanina „musimy sobie uświadomić, że jest to prawo, którego powstanie i obecność w naszym życiu warto świętować. Bo prawo Boże jest prawem, które chroni arystokratyczność człowieka w dziele stworzenia” – podkreśla o. Pyda.

Dominikanin przyznaje, że „najtrudniej nam uwierzyć w to, że prawo Dekalogu strzeże w nas tego, co jest przywilejem wolności”, gdyż jest „wyrażone w zakazach i nakazach”, co sugeruje, że „ono ogranicza naszą wolność, aniżeli jej strzeże”. „Ale jest dokładnie odwrotnie” – zapewnia o. Pyda i tłumaczy: „To co nam naprawdę odbiera wolność to grzech – wielki i mały. Odbiera nam wielką i małą wolność w wielkich i małych sytuacjach”.

„Pierwszego papierosa zapalamy, żeby zamanifestować naszą wolność przed rodzicami, przed kolegami. Ale tysięcznego papierosa zapalamy, bo musimy. Tysięcznego papierosa zapalmy już nie dlatego, że wybieramy czy manifestujemy jakąkolwiek naszą wolność, ale zapalamy dlatego, że nie możemy nie zapalić” – wyjaśnia zakonnik.

Oprócz wstępu do Dekalogu, o. Pyda wygłosi dziesięć rozważań, z których każde poświęcone będzie jednemu przykazaniu. Nowe odcinki emitowane będą dwa razy w tygodniu: we wtorki i piątki.

„Żeby zrozumieć całość Dekalogu, musimy w sobie obudzić dumę z tego kim jesteśmy, z tego jakie cechy mamy będąc stworzonymi na obraz i podobieństwo Boże. I uświadomić sobie, że powinniśmy być dumni z prawa, które tych cech, przywilejów, tych naszych wielkich darów, które otrzymaliśmy – w nas i w naszym życiu strzeże” – podsumowuje o. Pyda.

Dekalog to już siódmy cykl wideokomentarza „W stronę Słowa”. Dotychczas na stronie dominikanie.pl można było obejrzeć filmy z rozważaniami polskich dominikanów na każdy dzień Adwentu, Wielkiego Postu oraz komentarz do modlitwy „Ojcze nasz”.

sz,pc / dominikanie.pl

Zobacz więcej na: www.dominikanie.pl