Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymJan Paweł IIJan Paweł II - Listy i przesłania 1980.05.22 – Watykan – Orędzie do kustosza Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu. Św. Franciszek błyszczy w Kościele przez swoje przylgnięcie do Ewangelii Chrystusa

1980.05.22 – Watykan – Orędzie do kustosza Bazyliki Św. Franciszka w Asyżu. Św. Franciszek błyszczy w Kościele przez swoje przylgnięcie do Ewangelii Chrystusa

Redakcja

Czcigodny Ojciec Bernardino Farnetani
Kustosz Bazyliki św. Franciszka w Asyżu!

W uroczystość 750-rocznicy złożenia ciała św. Franciszka w tej Bazylice miło mi zwrócić do Ojca i do całej Wspólnoty, która strzeże relikwii, moją myśl, zapewniając o moim duchowym, szczerym uczestnictwie w świątecznym obchodzie.

Jestem szczęśliwy, że nawiązuję w ten sposób do mojego odległego poprzednika, papieża Grzegorza IX, który polecił zbudować ten cudowny kościół-grobowiec na „colle del Paradiso” i osobiście położył kamień węgielny; i nawiązuję duchowo do owej pielgrzymki wiary i błagania, którą odbyłem tutaj na początku mojego Pontyfikatu.

Pragnę w ten sposób złożyć homagium Świętemu, który błyszczy w Kościele przez swoje proste, a nadzwyczajne przylgnięcie do Ewangelii Jezusa Chrystusa, upodabniając się do Niego w pokornym ubóstwie i w radości Krzyża, w szczerej miłości do ludzi i w radosnym podziwie piękna wszystkich stworzeń.

Wyrażam głęboką wdzięczność Panu, że wzbudził tak wielkie światło, zdolne „świecić wszystkim, którzy są w domu” (Mt 5,15); życzę wszystkim Rodzinom Franciszkańskim, aby zawsze były wierne duchowi Założyciela; i proszę Boga, aby nie pozwolił, by kiedykolwiek brakowało w Jego Kościele obfitości podobnej, najowocniejszej łaski.

Jako rękojmię tych życzeń miło mi udzielić ze szczerego serca mojego Błogosławieństwa Apostolskiego Ojcu, jego Współbraciom, Wiernym tego Miasta i wszystkim oddanym Biedaczynie z Asyżu.

Z Watykanu, dnia 22 maja 1980 roku, w drugim roku mojego pontyfikatu.

JAN PAWEŁ II, PAPIEŻ

Copyright © Konferencja Episkopatu Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda