Abp Ryś podczas obłóczyn: nie wkładajcie tych habitów, jakby nie miały pokazywać prawdy waszych wnętrz

– Nie wkładajcie tych habitów, jakby nie miały pokazywać prawdy waszych wnętrz. Po co to robić? Nie ma się co przebierać! Przebierańców nie brakuje! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas obłóczyn we Wspólnocie Sług Ducha Pocieszyciela.

W kaplicy w Swolszewicach – należącej do parafii Golesze – Swolszewice – odbyła się niecodzienna uroczystość, dwu braci ze Wspólnoty Sług Ducha Pocieszyciela przywdziało strój zakonny. Uroczystej liturgii przewodniczył metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Odwołując się do Liturgii Słowa łódzki pasterz zauważył. – w hymnie o kenozie Syna Bożego z Listu do Filipian – w zewnętrznej postaci uznany za człowieka. To jest taki tekst, który ma powiedzieć, że Jezus ubrał się w człowieka i w ten sposób był postrzegany – On ubrał się w człowieczeństwo. Człowieczeństwo dla Jezusa nie jest rodzajem przebrania, tylko ubrania zewnętrznego. Jezus Chrystus nie ma w sobie nic z mitologicznych bogów greckich czy rzymskich, którzy przebierali się za ludzi. – podkreślił.

Zwracając się do nowicjuszy zaapelował – Jezus przyoblekł się w człowieka, nie przebrał się za niego. To, co ludzie widzieli – widząc Jego człowieczeństwo było głęboką prawdą Jego wnętrza. Nie wkładajcie tych habitów, jakby nie miały pokazywać prawdy waszych wnętrz. To po co? Nie ma się co przebierać. Przebierańców nie brakuje! Oczywiście, że zawsze będzie takie napięcie pomiędzy strojem jaki człowiek nosi, a tym kim jest w środku. Napięcie musi być zawsze! – zauważył arcybiskup Grzegorz.

Po homilii miał miejsce obrzęd obłóczyn, który rozpoczął się od wezwania po imieniu braci nowicjuszy, po czym łódzki pasterz pobłogosławił habity zakonne. Następnie bracia przywdziali tunikę, pas wraz z różańcem, szkaplerz oraz krzyż. Po otrzymaniu habitu każdy z nowicjuszy otrzymał nowe imię zakonne. Tak zakończył się obrzęd.

Aktualnie we Wspólnocie znajduje się trzech braci po ślubach czasowych oraz dwu nowicjuszy. Więcej informacji na temat Wspólnoty Kontemplacyjnej Sług Ducha Pocieszyciela można znaleźć na stronie internetowej Wspólnoty.

Za: www.deon.pl