Home WiadomościZ kraju Archidiecezja krakowska: Opactwo w Staniątkach i kościół w Orawce Pomnikami Historii

Archidiecezja krakowska: Opactwo w Staniątkach i kościół w Orawce Pomnikami Historii

Redakcja

W Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy odbyła się 21 września uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Wśród nowych obiektów wpisanych na listę Pomników Historii znalazło się Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach oraz kościół w Orawce, które znajdują się na terenie archidiecezji krakowskiej.

– Dzisiejsza uroczystość dopełnia pięknego dzieła. Dziękuję Państwu za to, że dbacie o niezwykłe świadectwa naszej historii i tradycji. Dzięki Waszej pieczy nad tymi obiektami, one są dzisiaj wspaniałym źródłem wiedzy – podkreślił Andrzej Duda, wręczając okolicznościowe tablice zarządcom i opiekunom obiektów. – Lista Pomników Historii to wyjątkowy status, który podnosi zabytki na piedestał i zapewnia im szczególną ochronę – dodawał prezydent Polski.

“Orawka – kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Dokument kultury polskiej części Górnej Orawy. Jedyny zachowany w tym regionie drewniany kościół ilustruje przenikanie się wpływów polsko-węgierskich i tradycji na ziemiach pogranicza” – czytamy w uzasadnieniu nadania kościołowi tytułu Pomnika Historii. – Jesteśmy dumni z tego tytułu, który nas jeszcze bardziej zobowiązuje do pokazywania tego niezwykłego miejsca. Kościół w Orawce to perełka architektoniczna pod wieloma względami – mówi KAI Lucyna Borczuch, wieloletni przewodnik po świątyni w Orawce, współautorka niedawno wydanego przewodnika po tym orawskim zabytku.

“Staniątki – opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek – najstarszy w kraju klasztor benedyktynek o ośmiuset letniej ciągłości funkcjonowania. Unikatowy dokument rozwoju architektury gotyckiej oraz barokowej z wyjątkowo cennymi dziełami sztuki” – to z kolei uzasadnienie dla Staniątek.

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Dotychczas prezydent Andrzej Duda nadał tytuł Pomników Historii 54 obiektom zabytkowym.

jg / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda