Home WiadomościZ kraju Diamentowy jubileusz parafii św. Andrzeja Boboli OO. Jezuitów na warszawskim Mokotowie

Diamentowy jubileusz parafii św. Andrzeja Boboli OO. Jezuitów na warszawskim Mokotowie

Redakcja

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie obchodzi w styczniu tego roku swój diamentowy jubileusz. Uroczystej mszy św. dziękczynnej za 60-lecie erygowania parafii, w minioną niedzielę przewodniczył o. Andrzej Majewski SJ – rektor Kolegium Jezuitów Bobolanum.

Homilię wygłosił o. Ryszard Friedrich SJ – ekonom Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

W homilii o. Friedrich wskazał na ważną rolę parafii w życiu Kościoła. Podkreślił, że tak jak Pan Jezus utworzył wspólnotę apostołów, potem wspólnoty tworzył św. Paweł, tak i w parafii widoczne są wspólnoty – od proboszcza do wikariuszy i świeckich liderów. W parafii ludzie znajdują oparcie w różnych grupach i otrzymują pogłębienie wiary. „Chociaż dzisiaj wiele ludzi odrzuca strukturę parafii, która im się nie podoba z różnych powodów, to ważne jest, abyśmy przejrzeli i ujrzeli ten lud, żyjący we wspólnocie parafii” powiedział o. Frydrych, nawiązując do modlitwy św. Pawła za wspólnoty.

W oprawę muzyczną mszy świętej włączyła się schola dziecięca, pod opieką sióstr Felicjanek. Dzieci śpiewały pięknie i z dużym zaangażowaniem. Przyniosły także dary ofiarne do ołtarza – wino, chleb i kwiaty.

Po mszy świętej ks. Proboszcz o. Waldemar Borzyszkowski SJ zaprosił dzieci, parafian i gości na tort urodzinowy.

Parafia św. Andrzeja Boboli została erygowana 1 stycznia 1953 r. przez ówczesnego Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego. Siedzibą parafii była kaplica Jezuitów w Domu Pisarzy, gdzie od 20 czerwca 1938 r. przechowywano relikwie męczennika – jezuity, Andrzeja Boboli.

W 1988 r. zakończono budowę Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie; rozpoczętą w 1980 roku.

Parafia i sanktuarium to ważny ośrodek duszpasterski Warszawy. Działa tutaj wiele grup, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, w których znaleźli swoje miejsce także ludzie spoza tej parafii. Tutaj miało swój początek Duszpasterstwo osób rozwiedzionych i par niesakramentalnych, które rozprzestrzeniło się do innych parafii w Polsce.

Każdego 16.dnia miesiąca odbywa się msza święta z nabożeństwem nowennowym do św. Andrzeja Boboli o godz. 9.00, 12.00, 17.00 i 19.00.

Codzienna modlitwa przy relikwiach św. Andrzeja Boboli odbywa się w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00.

Do relikwii św. Andrzeja Boboli, umiejscowionych u stóp ołtarza w srebrnej trumnie przybywa wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Więcej o parafii i sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na ul. Rakowieckiej na stronie: www.rakowiecka.jezuici.pl

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda