Gala finałowa Projektu M3

Projekt M3 powstał zaledwie rok temu z inicjatywy krakowskich studentek, w celu zrealizowania gorącej potrzeby serca, aby pomóc potrzebującym. Jako cel swoich działań, obrały one Madagaskar. Wielu pyta, z jakiego powodu. Odpowiedź nie jest trudna: na Czerwonej Wyspie nie tylko panuje bieda, ale ludzie nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej czy podstawowych środków higienicznych. Co najgorsze, najbardziej cierpią na tym dzieci.

Z początkiem grudnia zeszłego roku, rozpoczęła się realizacja wielu akcji, m.in. zbiórka odzieży, materiałów papierniczych i edukacyjnych, a także zabawek oraz puzzli, które w całości zostały bezpośrednio przekazane lub wykorzystane do prowadzenia zajęć z dziećmi Madagaskaru. Wolontariusze podróżowali także po szkołach i parafiach na terenie całej Polski, aby przybliżyć starszym i tym najmłodszym niejednokrotnie abstrakcyjną dla Europejczyków sytuację życiową Malgaszów. Chcieli jednocześnie pokazać, jak piękną i barwną kulturę ten naród stworzył. Jak odmienna jest ich muzyka i sztuka, a przez to tak fascynująca.

Równocześnie trwały przygotowania do finałowego etapu Projektu M3, który zakładał wyjazd pięciu wolontariuszy na okres trzech miesięcy na Madagaskar. Młodzi misjonarze przeszli szereg szkoleń i formację duchową, które pozwoliły im przygotować się do życia w nieco odmiennych od naszych warunkach. Na koniec poddali się szczepieniom, które zabezpieczyły ich przed chorobami. Wreszcie, 28 czerwca, wyruszyli z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na miejscu pozostawali pod opieką księży ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a’ Paulo.

Każdy miał swoje zadania, których uważnie pilnował. Olga i Marysia prowadziły półkolonie wakacyjne dla dzieci, w czasie których najmłodsi mogli spędzać czas na nauce i zabawie, a także zjeść ciepły posiłek. Emilka, jako ratownik i Adaś, jako lekarz posługiwali w ambulatorium, gdzie przybywali chorzy. Nie brakowało jednak inicjatyw, przy których łączyli siły. Za przykład może posłużyć odnowa szkoły w miejscowości Fort Dauphin, gdzie angażując miejscową ludność, udało się stworzyć przyjazną dzieciom placówkę.

* * *

W dniu 15 listopada w auli Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy odbyła się Gala Finałowa I edycji Projektu M3. Projekt M3 to 3 razy M – Młodzi, Misje i MadagaskarProjekt M3 to inicjatywa polskiej młodzieży, która realizując charyzmat św. Wincentego a Paulo,  pomagała na Madagaskarze. 
Założeniem projektu była bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi wyrażona w edukacji, ewangelizacji i wsparciu materialnym. Podczas tego niecodziennego spotkania, wolontariusze opowiadali o swojej pracy na misjach, a goście obejrzeli wystawę fotograficzną przygotowaną przez uczestników projektu. Gościem na Gali był Tomasz Owsiany, młody podróżnik po Madagaskarze, który niedawno wydał swoją pierwszą książkę pod tytułem: „Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”. Więcej o projekcje M3 i informacji dotyczącej pobytu wolontariuszy na Magagaskarze można znaleść na Facebooku 

Więcej (zdjęcia) na: www.misjonarze.pl