Home WiadomościZ kraju Gdańsk: rozpoczęte uroczystości żałobne śp. abp. Gocłowskiego CM

Gdańsk: rozpoczęte uroczystości żałobne śp. abp. Gocłowskiego CM

Redakcja

W bazylice archikatedralnej pw. Trójcy Przenajświętszej w Gdańsku-Oliwie rozpoczęły się w środę uroczystości pożegnalne abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego.

Do świątyni wprowadzono trumnę z ciałem b. metropolity gdańskiego i odprawiono mszę. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Trumna z ciałem zmarłego we wtorek duchownego została wprowadzona do świątyni i ustawiona na katafalku przed jej ołtarzem. W środowej uroczystości brali udział wierni i liczni księża, w tym przedstawiciele kapituł archidiecezji gdańskiej.

Mszę koncelebrował metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. “Rozpoczynamy uroczystości pogrzebowe św. pamięci pasterza i ojca, księdza abp. seniora Tadeusza Gocłowskiego. Dziś katedra matka otwiera swoje ramiona i przyjmuje go na modlitwę Kościoła” – rozpoczął nabożeństwo abp Głódź.

“Na swej kapłańskiej i biskupiej drodze służył zbawieniu tych, do których Bóg go posyłał. Teraz sam przeszedł do nowego życia, któremu ofiaruje służbę. Jesteśmy przekonani, że (…) teraz ogląda nowe niebo i nową ziemię, doświadcza życia w obfitości i ogląda Boga takim, jakim jest” – mówił z kolei w czasie homilii gdański biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka.

“Dotychczas z wielkim entuzjazmem rozważał owe przeogromne dary bożego miłosierdzia, głosił je jako dobrą nowinę (..) a teraz sam w tych darach uczestniczy. I zapewne pragnie nam wszystkim powiedzieć, że w perspektywie tego nowego życia, które Jezus dla nas otworzył, nasz codzienny krzyż ma sens. Każdy nasz trud podejmowany dla czynienia dobra ma sens, nasz duchowy rozwój ma sens, nasza codzienność ma sens, nasze przemijanie ma sens, nasza śmierć ma sens. I wszystko ma sens, jeśli jest po myśli Chrystusa i dla Chrystusa” – mówił Szlachetka.

Biskup podziękował też Bogu za “powołanie śp. arcybiskupa Tadeusza do pełni chrystusowego kapłaństwa”. “Dziękujemy za wszelkie owoce jego pasterskiego trudu. Niech za przyczyną Matki Bożej Królowej Polski oraz swego patrona św. Judy Tadeusza apostoła usłyszy z ust Zbawiciela te szczęśliwe słowa, na które wszyscy czekamy: + Sługo dobry i wierny, byłeś wierny w małej rzeczy, nad wieloma Cię postawię, wejdź do radości twego pana+” – zakończył kazanie bp Szlachetka.

Kolejne msze św. w intencji zmarłego zaplanowano w bazylice archikatedralnej na czwartek. Jednej z nich będzie przewodniczył abp Głódź, a homilię wygłosi gdański biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński, kolejną mszę św. z nieszporami poprowadzi ks. Kryspin Bańko, wizytator Polskiej Prowincji Księży Misjonarzy, a homilię wygłosi o. Janusz Warzocha, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

W piątek rano zaplanowano mszę św. z udziałem pątników Pieszej Pielgrzymki Oliwskiej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Zielińskiego, a następnie – jutrznię w intencji zmarłego pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Zięby z udziałem wszystkich kapituł archidiecezji gdańskiej.Msza św. pogrzebowa w intencji arcybiskupa seniora z udziałem Episkopatu Polski zaplanowana została w piątek o godz. 11. Eucharystii przewodniczyć ma abp Sławoj Leszek Głódź, a homilię wygłosi abp Henryk Muszyński. Po mszy odbędzie się przeniesienie trumny z ciałem abp. seniora do zlokalizowanej w bazylice archikatedralnej Krypty Biskupów Gdańskich.

Abp senior Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie. Niespełna dwa tygodnie temu nieprzytomny duchowny został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Media informowały, że miał rozległy udar. Abp Gocłowski był kawalerem Orderu Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem uhonorował go w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, w uznaniu znamienitych zasług dla Ojczyzny.

Na czele gdańskiej diecezji a następnie archidiecezji hierarcha stał przez 24 lata – od 1984 do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. święceń biskupich. Był jednym z przedstawicieli Kościoła w obradach Okrągłego Stołu w 1989 r., uczestniczył też w poprzedzających te obrady rozmowach w Magdalence, gdzie mediował między stronami. Odegrał znaczącą rolę przy odbudowywaniu stosunków państwo-Kościół po 1989 r. i przyjmowaniu konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.

PAP/ed

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda