Home WiadomościZ kraju Jasna Góra. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich

Jasna Góra. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich

Redakcja

Pod hasłem „Młodzież, wiara, Kościół” trwa na Jasnej Górze 28. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich. Czterodniowe spotkanie, w dniach 28-31 stycznia, organizowane jest co roku przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i ma charakter rekolekcji kapłańskich. 

W spotkaniu bierze udział ok. 70 kapłanów. Są to przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, rekolekcjoniści, księża głoszący konferencje dla kapłanów oraz spowiedników kapłanów i osób konsekrowanych. 

Na spotkaniu obecni są księża biskupi: abp Józef Górzyński, członek Komisji ds. Duchowieństwa KEP i bp Paweł Socha, były przewodniczący tej Komisji. Spotkania rekolekcyjne przebiegają w Kaplicy Domu Pielgrzyma. 

W czasie rekolekcji zgłębiana jest tematyka zawarta w wykładach: „Czym żyje współczesna młodzież?”, „Jak dziś przekazywać wiarę młodemu pokoleniu?”, „Przemiana mentalności Polaków – o młodym pokoleniu słów kilka”, „Kościół młodych i dla młodych”. 

Ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, wyjaśniając hasło tegorocznych obrad „Młodzież, wiara, Kościół” – podkreśla w rozmowie z Radiem Jasna Góra, że nawiązuje ono do ubiegłorocznego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży oraz spotkania papieża Franciszka z młodymi w Panamie. „Duszpasterze mają znaczącą rolę do odegrania – mówi ks. Wojciech Rzeszowski – Pamiętajmy, że Kościół tworzymy wszyscy, także ludzie młodzi. Młodzi nie są tylko przyszłością Kościoła, ale w nawiązaniu do tego, co mówił papież na Światowych Dniach Młodzieży, oni dzisiaj są Kościołem, ale takim Kościołem, na który trzeba się otworzyć, któremu trzeba pomóc przeżywać swoją wiarę. Dzisiaj rzeczywiście młodzież wzrasta w innym świecie, w dużej mierze jest to świat wirtualny, trochę odcięty od rzeczywistości. Nie zawsze też ten przekaz wiary dokonuje się w rodzinie, czy w kulturze, dlatego zwłaszcza wspólnoty parafialne, religijne, duszpasterze mają bardzo szczególne zadanie, żeby stworzyć taką przestrzeń, w której ci młodzi będą mogli czuć, smakować, i doświadczać tego, czym jest Kościół, doświadczać wiary. Ktoś musi im tę wiarę przekazać, ktoś musi im ją głosić” – dodaje ks. Rzeszowski. 

Ks. Wojciech Rzeszowski, odpowiadając na zadawane dziś pytania, dlaczego katecheza i Kościół wydają się dla młodych ludzi mniej interesujące, dlaczego odchodzą, odpowiada: „Musimy zapytać, w jaki sposób wyjść do młodych. Papież Franciszek często powtarza – skończył się czas czekania, teraz jest czas wychodzenia, poszukiwania. Myślę, że bardzo ważne jest przeorientowanie Kościoła, bo dotychczas często cieszyliśmy się, że tych ludzi mamy dużo, i raczej to oni przychodzili do nas, a nie my wychodziliśmy do nich. Natomiast teraz proporcje się zmieniają, i przypominamy sobie to, co mówi Jezus w Ewangelii – ‘Idźcie i nauczajcie’, a nie czekajcie i nauczajcie. Ten wymiar dynamiki misyjnej i tego wychodzenia jest dzisiaj szczególnie ważny, a zwłaszcza w odniesieniu do ludzi młodych”. 

Według abpa Józefa Górzyńskiego, najważniejszym zadaniem kapłana-przewodnika jest wskazać młodzieży na podstawową rolę wiary w procesie rozeznawania i podejmowania życiowych decyzji. A wiara jest relacją o innym charakterze niż te nawiązywane przez młodzież w przestrzeni wirtualnej: „Wiara to jest osobowa więź z Bogiem, to jest coś w co człowiek wchodzi i dojrzewa, ale my jeszcze przypominamy, że jest to łaska. Wiara jest darem, na dar trzeba się umieć otworzyć, trzeba go umieć przyjmując, trzeba umieć współpracować z łaską, żeby owocowała w nas. To wszystko jest pewnym zadaniem, które żeby podjąć trzeba iść w tym właściwym kierunku. Młodym trzeba pomóc odkrywa ten wymiar nie zastąpiony niczym, ten wymiar relacji osobowej, który nazywamy miłością. Wiemy, że rozpoznanie Boga może być tylko w tej relacji, inaczej to nie będzie prawdziwy Bóg” – podkreślał abp Józef Górzyński. 

Sympozjum jest jednocześnie czasem modlitewnego skupienia i kapłańskiej formacji. Oprócz wykładów kapłani słuchają także nauk rekolekcyjnych, które głosi ks. Piotr Adamczyk, dyrektor rozgłośni Radio Dobra Nowina. W programie znajdują się m.in.: Liturgia Godzin, Msze św., Apel Jasnogórski oraz wykłady i konferencje. Tegorocznymi prelegentami są: abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który wczoraj wygłosił wykład inauguracyjny „Synod młodych – świadectwo uczestnictwa. Co mówi dziś Duch do Kościoła?”, oraz m.in. prof. dr hab. Jacek Kurzępa, ks. Artur Godnarski, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, ks. dr Andrzej Lubowicki. 

W pierwszym dniu rekolekcji, w poniedziałek 28 stycznia, Apel Jasnogórski poprowadził ks. Piotr Adamczyk, dyrektor diecezjalnej rozgłośni RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, rekolekcjonista. „Przychodzimy tutaj do Ciebie, aby pod Twoim czułym spojrzeniem, Twojemu sercu zawierzyć czas rekolekcji, które tu przeżywamy – mówił w rozważaniu apelowym ks. Adamczyk – Maryjo, Twoje spojrzenie zachwyca i przyciąga, Ty oczyszczasz nasze spojrzenia, oczyszczasz je z wszelkiej zaćmy, która nie pozwala nam zobaczyć Jezusa w duszach tych, którzy są powierzeni naszej pieczy. Twoje, Matko, spojrzenie leczy nas z wszelkiej krótkowzroczności, która czyni ludzkie potrzeby uciążliwymi”. 

„Prosimy, przygarnij nas, dziś rekolekcyjnych, uproś nam wzrastanie i wspomagaj w życiu i w posłudze. Matko, cali jesteśmy Twoi, a przez Ciebie cali Chrystusa, Najwyższego Kapłana” – zakończył rozważanie ks. Piotr Adamczyk. 

We wtorek, 29 stycznia Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem przewodniczył abp Józef Górzyński, członek Komisji ds. Duchowieństwa KEP. 

„Przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej stajemy jako kapłani, którzy jak co roku podejmują swoje rekolekcje, refleksję nad tym, aby dobrze służyć. Wpatrując się w Służebnicę Pańską chcemy uczyć się być sługami Pana, abyśmy potrafili Ją naśladować i wypełniać wolę Bożą rozumiejąc, że tak tylko możemy wypełnić dobrze naszą kapłańską posługę” – mówił na wstępie Mszy św. abp Józef Górzyński

W homilii abp Górzyński podkreślał, jak ważna jest postawa wypełniania woli Bożej: „Postawy gotowości do wypełniania woli Bożej nie może w Kościele zabraknąć, bo zabraknie tego, co najważniejsze, zabraknie obecności Boga, który staje się obecny przez tych, którzy przez Niego posłani, wypełniają Jego wolę”. 

„Jakże potrzebujemy dzisiaj przypominania sobie o tej postawie wiernego sługi gotowego wypełniać wolę Bożą. W dobie, kiedy cenimy sobie tak bardzo profesjonalizm, kiedy cieszy nas to, jak bardzo potrafimy konkurować ze światem w zagospodarowaniu różnych ważnych i potrzebnych technik. W głoszeniu Ewangelii, w przekazie Słowa Bożego zaczyna nam umykać to, co najważniejsze, ta postawa przed Bogiem, która jest postawą sługi. Postawa sługi Bożego to jest właściwy wymiar naszej kapłańskiej godności, bez tej postawy my po prostu tracimy tę godność, tracimy istotę, która polega na gotowości usłyszenia Pana i wypełnienia Jego woli. Tak będzie w życiu każdego ucznia Chrystusa, w życiu jednostkowym, ale szczególnie w życiu tych, których Chrystus posyła do świata po to, aby pełnili Jego wolę”. 

O. Józef Czura, franciszkanin, od niedawna jest ojcem duchownym nowicjuszy i po raz pierwszy uczestniczy w jasnogórskich rekolekcjach. „Szukałem takich rekolekcji, które byłyby ukierunkowane pod adresem właśnie ojców duchownych, spowiedników, i znalazłem taką możliwość tutaj, na Jasnej Górze – mówi o. Józef – Jest to rzeczywiście bardzo piękne doświadczenie, chociaż ono się zaczęło wczoraj późnym popołudniem. Odpowiednie wykłady, które nam zaproponowano, w których uczestniczymy, te dni skupienia tutaj, klimat Jasnej Góry szczególny, widzę, że już stanowi dla mnie nawet większe ubogacenie, niż tego bym się wcześniej spodziewał”. 

Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich potrwa do czwartku. Jutro w programie rekolekcji przewidziano Mszę św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem bpa Pawła Sochy, a w czwartek, na zakończenie spotkania, Eucharystii po godz. 9.30 przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ sm 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda