Home WiadomościZ kraju Michalici: Noc Świętych w Gnieźnie

Michalici: Noc Świętych w Gnieźnie

Redakcja

W Gnieźnie po raz ósmy odbyła się Noc Świętych. Jest to inicjatywa, mająca ukazać mieszkańcom wspaniałe wzory do naśladowania. Wierni nie tylko mają możliwość pomodlić się, uczcić relikwie wielu świętych i zastanowić się nad własną drogą do świętości, ale także poznać bliżej sylwetkę wybranego świętego. W tym roku bohaterem Nocy Świętych był nasz Założyciel – bł. Bronisław Markiewicz.

O godzinie 18.00 na falach gnieźnieńskiego oddziału Radia Plus miała miejsce audycja poświęcona w dużym stopniu księdzu Markiewiczowi. Sama Noc Świętych rozpoczęła się o godzinie 20.00. Relikwie Założyciela michalitów i michalitek zostały uroczyście wniesione do kościoła garnizonowego. Miał on też swoją „ikonę” – jeden z naszych młodych parafian przebrał się za o. Bronisława, a towarzyszyła mu m. Anna Kaworek, w której postać wcieliła się jedna ze studentek.

Uczestników spotkania przywitał w bardzo ciepłych słowach prezydent miasta – p. Jacek Kowalski. Wyraził radość z obecności w Gnieźnie bł. Bronisława Markiewicza oraz jego duchowych synów. Nasi klerycy przygotowali prezentację multimedialną, poprzez którą przybliżyli postać Ojca Założyciela, który do tej pory jest mało znany na terenie Wielkopolski. Po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu głos zabrał Prymas Polski. Zachęcił wszystkich do brania przykładu z bł. Bronisława i podejmowania pracy nad własną świętością, która nie musi być nadzwyczajna, ale najczęściej polega na wierności Bogu w szarej codzienności.

Spotkanie w kościele uświetniły piosenki w wykonaniu zespołu utworzonego specjalnie na to wydarzenie. Później uczestnicy udali się w procesji do archikatedry gnieźnieńskiej. Towarzyszyli im święci w znakach relikwii. Na rynku miasta głos ponownie zabrał Prezydent Gniezna, a po nim krótkie słowo do wszystkich uczestników skierował Ojciec Generał. Mówił jak potrzebne są takie inicjatywy, podczas których, można wsłuchać się w „symfonię świętych”, zachwycić się nimi i starać się ich naśladować w codzienności. Na koniec, w archikatedrze, odśpiewano Te Deum, po którym Przełożeni Generalni Zgromadzeń Michalickich wręczyli nagrody w konkursie wiedzy o ks. Markiewiczu. Wszyscy odmówili także modlitwę za jego wstawiennictwem. Każdy uczestnik Nocy Świętych otrzymał medalik ze św. Michałem Archaniołem oraz obrazki z bł. Bronisławem. To wspaniale, że michalici, u początków swojej pracy w Gnieźnie mogli zrobić swojemu Założycielowi tak szeroką reklamę.

Jacek Majbrodzki CSMA

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda