Home WiadomościZ kraju Niepokalanów: 30 lat (Jana Pawła II) minęło

Niepokalanów: 30 lat (Jana Pawła II) minęło

Redakcja

Uroczystości rocznicowe 30 lat pobytu Jana Pawła II w Niepokalanowie rozpoczęły się w niedzielę 16 czerwca uroczystą Sumą o godz. 11.30 w Bazylice. Liturgii przewodniczył ks. infułat Jan Sikorski. W obchody włączyła się Kościelna Służba Porządkowa Archidiecezji Warszawskiej oraz Warszawsko – Praskiej „Totus Tuus”, którego członkowie zapewniają ład i porządek podczas uroczystości religijnych.

Głównym i podstawowym zadaniem Kościelnej Służby Porządkowej jest odnowa duchowa mężczyzn przez pracę nad sobą, pracę na rzecz drugiego człowieka oraz pracę w Kościele. Podczas służby Bracia noszą furażerki z herbem papieża Jana Pawła II.

Służba powstała w odpowiedzi na apel do mężczyzn ks. kard. Stefana Wyszyńskiego skierowany w maju 1979 r., aby pomogli w zapewnieniu porządku podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Zgłosiło się 20 tys. mężczyzn, a po zakończenia pielgrzymki zorganizowano grupy porządkowe w parafiach. Prymas Polski kard. Józef Glemp zatwierdził Służbę dekretem przed drugą pielgrzymką Jana Pawła II w 1983 r.

„Totus Tuus” czynnie uczestniczył w liturgii Eucharystii poprzez spełnianie posługi lektora jak i służby ministranckiej. Przed końcowym błogosławieństwem Bracia ze Służby odnowili swoje ślubowanie, następnie w dowód wdzięczności Prezydium KSP AW przyznało okolicznościowe medale.

Wśród nagrodzonych byli: główny celebrans ks. infułat Jan Sikorski oraz współcelebransi: o. dr Mirosław Bartos – gwardian Niepokalanowa, o. Stanisław Piętka – prezes Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, o. Andrzej Kuśmierski – dziekan i proboszcz parafii w Niepokalanowie oraz moderator krajowy Stowarzyszenia „Totus Tuus” – ks. Marek Mędrak.

Ostatnim punktem niedzielnych obchodów 30. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Niepokalanowie było złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiego Rodaka. Wśród delegacji był Starosta powiatu sochaczewskiego – Tadeusz Koryś oraz zastępca wójta Gminy Teresin – Marek Jaworski.

Następnie dzieci ze szkoły podstawowej z Paprotni, której patronuje Jan Paweł II złożyły kwiaty. Ciekawym był pomysł wypuszczenia w górę do nieba balonów napełnionych helem z prośbami do Błogosławionego. Po czym wszyscy udali się do Sali św. Bonawentury na spektakl pt. „My, Jana Pawła II uczniowie” przygotowany przez uczniów tej szkoły. Ostatnim punktem pierwszego dnia obchodów 30. rocznicy pobytu papieża była projekcja filmu pt. „Wizyta Jana Pawła w Niepokalanowie”.

Kolejnym wydarzeniem, które wpisuje się w obchody rocznicowe była poniedziałkowa (18.VI.) procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II do miejsca, w którym papież sprawował Eucharystie. Dziś stoi tam krzyż, który jest elementem składowym ówczesnego ołtarza polowego. Modlitwom przewodniczył dziekan dekanatu Błonie i zarazem proboszcz parafii w Niepokalanowie – o. Andrzej Kuśmierski. Zdążając do krzyża odmówiliśmy część radosną różańca świętego.

Po przybyciu na miejsce przedstawiciele władz samorządowych i gminnych złożyli kwiaty. W imieniu Starostwa Sochaczew – uczynił to starosta Tadeusz Koryś a w imieniu władz Gminy Teresin wójt – Marek Olechowski. Następnie odśpiewano Litanię ku czci Serca Pana Jezusa. Wspomniano również słowa wypowiedziane w tym miejscu: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Na zakończenie gwardian Niepokalanowa o. Mirosław Bartos udzielił błogosławieństwa relikwiami krwi bł. Jana Pawła II po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Bazyliki na Msze św., którą celebrowali nowo wyświęceni kapłani: o. Piotr Kłys, o. Krzysztof Flis i o. Andrzej Achrem z naszego franciszkańskiego seminarium w Łodzi – Łagiewnikach.

Wspominając pielgrzymkę błogosławionego Jana Pawła II do Niepokalanowa należy wspomnieć i o tym, że Papież przybył tutaj, aby podziękować Bogu za dar osoby św. Maksymiliana – Patrona trudnych czasów i prosić o potrzebne łaski na trudny okres jaki przeżywała nasza Ojczyzna w tamtym okresie swoich dziejów.

Papież powiedział: „Zgromadzeni w Niepokalanowie na wielkim narodowym dziękczynieniu za wyniesienie do chwały ołtarzy świętego Maksymiliana Marii – naszego rodaka, świadka naszego trudnego wieku, męczennika, pierwszego świętego z rodu Polaków w drugim tysiącleciu.

Pragniemy wzbogacić chrześcijańskie dziedzictwo Polskości o przejmującą wymowę jego czynu oświęcimskiego. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, oraz „Dobrze, że dziś jesteśmy w Niepokalanowie, patrzymy na postać świętego Maksymiliana, na jego heroiczne życie i dziękujemy za nie Trójcy Przenajświętszej”.

Sama pielgrzymka trwała zaledwie sześć godzin, to jednak była bogata w swej treści i przesłaniu jakie nam zostawił Błogosławiony Papież, który odwiedził cele o. Maksymiliana (nr 18) oraz spotkał się z osobami konsekrowanymi w Bazylice a przed odjazdem spożył obiad w klasztornym refektarzu wraz z wspólnotom niepokalanowską i zaproszonymi gośćmi.

Dzień 18 czerwca 1983 r. na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Niepokalanowa jak i parafian oraz licznych pielgrzymów, którzy przyjechali na spotkanie z papieżem – dziś już błogosławionym.

o. Jacek Staszewski OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda