Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Józef Kuc OMI

Pożegnania: o. Józef Kuc OMI

Redakcja

Wieczorem 21.04.2020 roku w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu, w wieku 86 lat, zmarł o. Józef Kuc OMI. Urodził się 23.02.1934 roku w Kostuchnie (archidiecezja katowicka) w rodzinie Erwina i Otylii z d. Mazur. Pobierał naukę w lublinieckim junioracie oblatów M.N. (1946-1950). Pierwsze śluby zakonne złożył w domu nowicjatu w Markowicach, a święcenia prezbiteratu przyjął 6.04.1957 w Poznaniu z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Studia teologiczne odbył w latach 1956-1960, następnie obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1970) i licencjat z nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1974-1977).

Był profesorem (1960-1966, 1977-1980, 1986-1992), prefektem studiów (1966-1969), rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze (1969-1974, 1977-1984). Od 1984 roku objął funkcję rektora międzynarodowego scholastykatu oblackiego w Rzymie, którą pełnił przez dwa lata. W latach 1986-1992 pełnił urząd prowincjała prowincji polskiej, zaś po zakończeniu kadencji, w latach 1992-2007, był rektorem Kolegium św. Pawła Apostoła w Rzymie. Ostatnie dziesięć lat pełnił funkcję kapelana sióstr Dobrego Pasterza w Zinneberg w Niemczech. Ciężko chory w zeszłym roku trafił do infirmerii naszej prowincji, a ostatnie tygodnie był przykuty do łoża cierpienia.

Uroczystości pogrzebowe, które miały skromniejszy przebieg ze względu na epidemię, odbyły się w piątek 24.04.2020 roku w oblackim seminarium w Obrze. Ze względu na wymogi sanitarne, celebracje pogrzebowe odbyły się tylko w gronie mieszkańców scholastykatu, którzy na co dzień przebywają pod jednym dachem. Msza pogrzebowa była transmitowana w mediach społecznościowych, aby choć w ten sposób można było uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył prowincjał o. Paweł Zając OMI, który w słowie wstępnym podkreślił: „Kilka lat temu w kaplicy seminaryjnej zgromadziliśmy się wraz z ojcem Józefem Kucem, aby celebrować 60-lecie jego święceń kapłańskich. Pamiętamy tę piękną uroczystość, dużo uśmiechów, humoru – jak zawsze wokół ojca Józefa. Dzisiaj gromadzimy się, aby ofiarować nasze modlitwy, Eucharystię na jego drogę do wieczności. (…) I jak w przypadku żegnania osoby bliskiej i drogiej, współbrata – wiele myśli, wiele uczuć w sercu, które chcielibyśmy teraz wypowiedzieć. (…) Wszystkie te nasze dobre myśli i uczucia składamy na ołtarzu Chrystusa”.

Słowo do zebranych skierował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, który znał się ze śp. o. Józefem Kucem OMI z czasów wspólnych studiów biblijnych w Rzymie. W liście okolicznościowym napisał: „Składam serdeczne wyrazy współczucia z okazji śmierci śp. o. Józefa Kuca, który pozostawił w wielkim smutku, ale także nadziei zmartwychwstania, wspólnotę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i wiele kochających go osób. Wspominając czas wspólnego z ojcem Józefem studiowania w Rzymie, łączę się duchowo z uczestnikami żałobnych uroczystości i zapewniam o modlitewnej pamięci o drogim zmarłym”.

Kazanie podczas liturgii pogrzebowej wygłosił o. Kazimierz Lijka OMI, sekretarz ojca Józefa, gdy sprawował on urząd prowincjała. Po zakończonej Eucharystii kondukt pogrzebowy wyruszył na znajdujący się przy kościele cmentarz, gdzie o. Józef Kuc OMI spoczął na kwaterze oblackiej, w miejscu z którym związane było najwięcej lat Jego życia jako najpierw jako kleryka, później wykładowcy, następnie jako rektora i prowincjała. Każdego roku, pracując w Rzymie czy w Niemczech, część swojego urlopu spędzał właśnie w murach seminarium w Obrze, sam udając się często na modlitwę na oblacki cmentarz, gdzie obecnie sam spoczął.

Na podstawie: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda