Home WiadomościZ kraju Święta Lipka: „Mówię ci, wstań”

Święta Lipka: „Mówię ci, wstań”

Redakcja

Pod hasłem „Mówię ci, wstań!” w Świętej Lipce na Warmii trwają Jezuickie Dni Młodzieży. Są one uwieńczeniem całorocznej pracy jezuickich duszpasterstw akademickich, a zarazem wspólnym świętowaniem w uroczym miejscu Warmii i Mazur. Celem spotkań jest promocja chrześcijaństwa aktywnego, połączenie modlitwy, wypoczynku i zabawy, doświadczenie Boga we wspólnocie, w byciu razem, a także poznawanie i zgłębianie duchowości ignacjańskiej, którą żyją jezuici.

Jak co roku, także i tegoroczna edycja ma swoje hasło przewodnie; są to słowa z Ewangelii: „Mówię ci, wstań!”. Wskazują one na dynamizm podnoszenia się, przywracania postawy „wyprostowanego bycia”, podnoszenia na duchu. Hasło zostało wymyślone przez studentów i duszpasterzy, którzy podkreślają, że często trzeba nam wstawać „od” czegoś i zwracać się „ku” czemuś, odkrywać duchowość tego, co wydaje się tylko cielesne.

Młodzież, która przyjeżdża na Jezuickie Dni Młodzieży z całej Polski (w tym roku to około 300 osób) poszukuje duchowości „chodzącej po ziemi”, związanej z konkretnymi realiami życia, odważnej, nie uciekającej od wyzwań dzisiejszego świata. Świętolipskie spotkania mają w tym pomóc.

Interesującą prelekcję wygłosił o. Stanisław Nowak OP, duszpasterz akademicki z Lublina, który mówił, jak odkryć w sobie cnotę męstwa budującego na roztropności. Izabela Dzieduszycka, założycielka ruchu „Przymierza Rodzin” z Warszawy, opowiadała o rozwijaniu przedsiębiorczości w swoim życiu, odpowiedzialności za innych, wyrabianiu w sobie silnej woli i obywatelskiej postawy. Świetny spektakl pantomimiczny zaprezentował Ireneusz Krosny, który najpierw rozbawił publiczność, a następnie podzielił się swoim doświadczeniem wiary, jak żyje na co dzień Słowem Bożym i wartościami chrześcijańskimi.

Jedną z form „aktywnego wypoczynku” w Świętej Lipce są zajęcia warsztatowe, dające uczestnikom możliwość odkrywania i rozwijania swoich zdolności. W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 30 różnorodnych propozycji. Są to warsztaty biblijne, medytacyjne, psychologiczne (tu także podejmowanie decyzji, sztuka porozumiewania się; miłość, małżeństwo, życie seksualne), nauka języka migowego, masażu, warsztaty rysunkowe, podstaw malarstwa, fotograficzne, ceramiki, rękodzieła, sztuki decoupage, śpiewu gospel, gitarowe, teatralne, fireshow, taneczne, sportowe (tu także karate, capoeira), łucznicze. Każdy uczestnik wybiera sobie jeden warsztat, w którym ma obowiązek uczestniczenia.

Nowością w tym roku jest pomysł wspólnego świętowania z mieszkańcami gminy Reszel. Przedsięwzięcie nieco ryzykowne – bo nie wiadomo, w jakim stopniu tutejsi mieszkańcy podejmą taką inicjatywę, jednak lokalne władze już zareagowały bardzo pozytywnie i w sobotę, przedostatniego dnia Jezuickich Dni Młodzieży, ma odbyć się bieg z Reszla do Świętej Lipki (dystans: 7,5 km); dla zwycięzców Burmistrz Reszla ufundował puchary. Po biegu została zaplanowana wspólna biesiada i koncert Magdy Anioł z zespołem. Wieczorem muzykę reggae zagra zespół „Natural Mystic” z Sosnowca. Organizatorzy mają nadzieję, że pogoda tego dnia okaże się łaskawa.

ks. Krzysztof Dorosz SJ

Za: Radio Watykańskie (20.07)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda