Pallotyni w Szczecinie: Kilka kartek z kalendarza wspólnoty – 40-lecie trwa…

Nasz jubileuszowy czas rozpoczęliśmy 1-go września 2013 roku, a chcemy go zakończyć 31-go sierpnia 2014 roku. Każdego miesiąca są zaplanowane stałe punkty – stałe spotkania i uroczystości.

4 października, po wieczornej mszy św. aż do godz. 21.00, uwielbialiśmy Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie! Śpiew ewangelizatorów, zaangażowanie w modlitwę uczestników, stworzyły niepowtarzalną atmosferę modlitwy. Chwała Panu!

W niedzielę 6 października rozpoczęliśmy tak bardzo uroczyście – poprzez specjalne błogosławieństwo rodziców – przygotowanie dzieci do I Komunii św. oraz młodzieży do bierzmowania. Cóż to za widok, aż serce ściskało, kiedy ci dorośli, czasami sami gdzieś zagubieni, podeszli przed ołtarz, aby pobłogosławić swoje dzieci na czas przygotowania do sakramentów. Niejednym to wstrząsnęło. Chcemy razem iść do Boga – dzieci, rodzice, katecheci, księża.

13 października – jak zawsze licznie – zgromadziła się w naszej świątyni Rodzina Fatimska, aby przeżywać kolejny dzień objawień Matki Bożej w Fatimie, aby słuchać słowa, które ma prowadzić do przemiany serca – chcemy być nowym ludem, przemienionym, a pomaga nam w tym Wielka Nowenna Fatimska przed 100-leciem objawień Matki Bożej w Fatimie.
20 października sprawowaliśmy kolejną mszę św. dziękczynną za wszystkich małżonków, którzy przeżywali swój jubileusz małżeństwa właśnie w miesiącu październiku. Wielu odnowiło swoje przyrzeczenia. Wszyscy życzymy im nieustannie wierności w pięknej miłości.

31 października po wieczornej mszy św., dzieci i młodzież, przebrani w postaci świętych – przecież liturgia była już z uroczystości Wszystkich Świętych – umocnieni słowem Bożym i komunią św., udali się na bal Wszystkich Świętych. Można tylko rzec: ach, cóż to był za bal! Szkoda, że nie wszyscy mogliśmy tam być…

W piątek 1 listopada przeżyliśmy kolejny Wieczór Uwielbienia Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Natomiast już w sobotę 2 listopada, w Dzień Zaduszny, wsłuchaliśmy się w piękne SŁOWO. Otóż pani Anna Gielarowska, aktorka ze Szczecina, wraz z towarzyszącą jej gitarzystką, panią Kornelą Arwicz-Sienicką, stworzyły niezapomnianą atmosferę modlitwy i medytacji w ten urokliwy, swoisty wieczór. Był to spektakl: „Być kochanym”… Poszukiwania według wierszy ks. Jana Twardowskiego. Ks. Jan Twardowski, kiedy jeszcze żył, osobiście widział ten spektakl. Wtedy także wpisał się Pani Annie do jej zeszytu: „Uważam, iż Ania Gielarowska mówiła wiersze, ale na szczęście nie recytowała. To mi bardzo odpowiada, nie każdy tak mówić potrafi. Mówiła w sposób prosty, naturalny. Chciałbym, żeby tak właśnie moje wiersze mówiono” (2004). Zainteresowanym mogę przekazać kontakt do pani Anny…

Niedziela 3 listopada obfitowała w świadectwa. Bracia i siostry ze wspólnoty neokatechumenalnej świadczyli o swoim spotkaniu Pana, o swojej wierze, o sensie życia. Od tej pory chodzą po domach naszej parafii i pukają od drzwi do drzwi, aby rozmawiać o Bogu, aby ewangelizować.

9 listopada w sobotę do Klubu Stella Maris przybyli seniorzy naszej parafii. Wreszcie się udało! Rozpoczęliśmy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Tym razem była to pani Katarzyna, policjantka, która mówiła o wielu zagrożeniach, jakie czyhają na ludzi, zwłaszcza właśnie tych starszych. Już się nie damy nabrać „na wnuczka”, „na hydraulika”, „na policjanta” i na takie różne… Okazało się także, iż miasto Szczecin oferuje specjalną Kartę Seniora. Nasi seniorzy umówili się, iż spotkają się przy okienku w Urzędzie Miasta, jak będą wyrabiać sobie te karty…

W niedzielę 10 listopada znowu sprawowaliśmy kolejną mszę św. dziękczynną za wszystkich małżonków, którzy przeżywali swój jubileusz małżeństwa, tym razem w miesiącu listopadzie. I znowu odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

Każdego miesiąca mamy niedzielę ze św. Wincentym Pallottim. Teraz taka niedziela wypadła 24 listopada.

W ten sposób doszliśmy do nowego roku kościelnego, czyli do I niedzieli Adwentu. Otóż 1 grudnia gościliśmy w naszej świątyni aktorów z teatru gorzowskiego. Panowie: Jan Mierzyński oraz Artur Nełkowski, przybliżyli nam treść księgi Nowego Testamentu, którą napisał pod natchnieniem nasz patron, św. Jan Ewangelista. Z wielkim zamyśleniem, zadumą, wręcz medytując, byliśmy świadkami misterium pt.: APOKALIPSA. Otrzymaliśmy obietnicę: „… śmierci nie będzie już, ani boleści, ani krzyku, ani bólu nie będzie już…”/Ap 21.4/. Niech ON nam przewodzi. Niektórzy się rozpytywali, kiedy jeszcze będą grali to misterium w naszym kościele czy mieście… może kiedyś się uda.

6 grudnia zaprosiliśmy i do naszej parafii św. Mikołaja. Wszystkie dzieci, które tego dnia były na Roratach, spotkały świętego. Radości nie było końca… Tego też dnia nasz parafialny zespół Caritas rozpoczął zbiórkę żywności w sklepie spożywczym, na terenie naszej parafii. Przez dwa dni zebrali osiem kartonów żywności. Nigdy nie liczyliśmy na taki odzew innych. Chwała Panu! Wieczorem w kościele oczywiście kolejny Wieczór Uwielbienia Pana!

7 grudnia o godz. 11.00 w Klubie Stella Maris ponownie spotkali się nasi seniorzy. I znowu było o czym mówić. Kolejne policjantki opowiadały o bezpieczeństwie seniorów – na drodze i nie tylko. Ulotki i paski odblaskowe poszły w ruch … Czekamy na styczeń.

8 grudnia rozpoczęliśmy rekolekcje adwentowe. Czy wszyscy znamy orędzie Bożego Miłosierdzia? Przekonamy się…

ks. Marek Borowski SAC

Za: www.sac.org.pl.