Home WiadomościZe Świata 15 maj – Międzynarodowy Dzień Katolickiej Nauki Społecznej

15 maj – Międzynarodowy Dzień Katolickiej Nauki Społecznej

Redakcja

KNSW dniu 15 maja każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Katolickiej Nauki Społecznej. Jest to sposobność do tego, aby serdecznie podziękować Państwu za każdy „okruch” zaangażowania się na rzecz promocji i znajomości Katolickiej Nauki Społecznej zarówno w swoich wspólnotach lokalnych jak i w polskim społeczeństwie. Wiemy, jak bardzo ta sprawa – powszechnej znajomości KNS-u – leżała na sercu św. Janowi Pawłowi II. I nadal z nieba jest On Orędownikiem tej sprawy. I Orędownikiem budowania społeczeństwa opartego o zasady wynikające z Katolickiej Nauki Społecznej. A wśród tych zasad na czoło wysuwają się prawa rodziny zapisane w Karcie Praw Rodziny, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską 22 października 1983 r. Należy też przypomnieć, że 15 maj jest także obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Rodziny.

Dla upowszechnienia znajomości KNS duże znaczenia mają np. wystąpienia parlamentarzystów w Sejmie i Senacie, czy wystąpienia radnych na sesjach rad miast i gmin, gdzie mówcy odwołują się do bogactwa zasad z zakresu nauczania społecznego Kościoła. Znajduje to odzwierciedlenie w stenogramach sejmowych i senackich, które wielu wyborców „studiuje” z dużą uwagą. Przed społeczeństwem polskim jest dyskusja nad kształtem konstytucji. I tutaj jest niezwykle ważne to, aby zasady, które mają być fundamentem naszego życia narodowego, były głęboko ukorzenione w zasadach Katolickiej Nauki Społecznej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Katolickiej Nauki Społecznej stanowią okazję do wielorakich inicjatyw przybliżających i popularyzujących KNS we współczesnym społeczeństwie. Z tej okazji pragnę zwrócić uwagę na potrzebę upowszechnienia znakomitego dwumiesięcznika SPOŁECZEŃSTWO, który w swoim wymiarze międzynarodowym / polsko-włoskim / stanowi jedno z wiodących źródeł znajomości KNS-u i jej możliwych aplikacji w kształtowaniu życia społecznego, gospodarczego, politycznego. I niechaj wolno będzie podzielić się marzeniem-pragnieniem: oby ten periodyk znalazł się w każdej szkole i w każdej bibliotece w Państwa wspólnotach lokalnych. To będzie także „cegiełka” do tej „dobrej zmiany”, jaka jest w programie obecnej ekipy rządzącej. I będzie to także wyrażeniem wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, który nas wiele razy przywoływał do wielkiej pracy na rzecz posługi myślenia! A z marzeń to może jeszcze i to, aby Państwo „może i wywalczyli” w mediach publicznych: w Polskim Radio i Polskiej Telewizji audycje poświęcone zarówno KNS, jej źródłom, rozwojowi i jak wielkim promotorom katolickiego nauczania społecznego.

TWÓRCY ZJEDNOCZONEJ EUROPY – to książka o R. Schumanie, K. Adenauerze i A. De Gasperim, którzy znakomicie wcielili w życie zasady nauczania społecznego Kościoła. Dwóch z nich procesy beatyfikacyjne są już na szczeblu rzymskim. Oby ta książka także trafiła do polskich szkół.

Z wyrazami szacunku i darem modlitwy,

ks. Kazimierz Kurek SDB
Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985 – 1996

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda