Home WiadomościZe Świata Aplauz dla „Imagine” na saletyńskich dniach kina

Aplauz dla „Imagine” na saletyńskich dniach kina

Redakcja

Piąte Dni „Kino i Pojednanie” w sanktuarium Matki Bożej w La Salette we Francji dobiegły końca. Podczas tegorocznej edycji przebiegającej pod hasłem „Lęk przed innym” („La peur de l’autre”) nie zabrakło polskich akcentów.

Uczestnicy przeglądu trwającego od 30 października do 2 listopada obejrzeli 10 filmów, związanych tematycznie z hasłem przewodnim. Każda projekcja poprzedzona była wprowadzeniem i podsumowana dyskusją uczestników z zaproszonymi ekspertami. W tym roku ich grono stanowili: Michèle Debidour – specjalistka w zakresie teologii kina, wykładowca Uniwersytetu Katolickiego w Lyonie, o. Michel Farin SJ – biblista i reżyser, Jean-Luc Gadreau – duchowny protestancki, specjalista w zakresie komunikacji społecznej i mediów, ks. dr hab. Marek Lis – teolog, filmoznawca, wykładowca Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Magali Van Reeth – dziennikarka specjalizująca się w tematyce kina, przewodnicząca stowarzyszenia SIGNIS Europa. Patronem honorowym przeglądu był przewodniczący Rady ds. Komunikacji Społecznej episkopatu Francji bp Hervé Giraud, ordynariusz diecezji Soissons, Laon et Saint-Quentin.Uczestnicy przeglądu wzięli także udział w warsztatach na temat obrazu „Dekalog I” prowadzonych przez ks. Marka Lisa. Ich celem było pokazanie duchowego wymiaru omawianego filmu.

Polskimi akcentami na V Dniach „Kino i Pojednanie” były projekcje dwóch filmów: „Dekalog VIII” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, twórcy m.in. „Zmruż oczy” i „Sztuczki”. Rozmowy na temat obu dzieł poprowadził ks. dr hab. Marek Lis.

Zgromadzona publiczność entuzjastycznie przyjęła film „Imagine”. – Widzowie byli głęboko poruszeni obrazem. Owacje dla reżysera, łzy w oczach, gorąca dyskusja po projekcji są tego najlepszym dowodem – mówi jeden z organizatorów przeglądu Piotr Rak.

Piąta edycja saletyńskich dni kina zgromadziła ponad stu widzów. Obecni byli także przedstawiciele festiwali partnerskich – Andrzej Bubela reprezentujący „Sacrofilm” w Zamościu oraz Arnaldo Casali reprezentujący „Popoli e religioni” w Terni (Włochy). – Wzrastająca liczba uczestników oraz obecność naszych przyjaciół z innych festiwali jest zachętą do organizowania kolejnych edycji Dni „Kino i Pojednanie” – podkreśla Piotr Rak.

W ramach święta kina nie zabrakło też czasu na poznawanie sanktuarium w La Salette oraz spotkania nieformalne.

Kolejna, szósta edycja Dni „Kino i pojednanie” w sanktuarium Matki Bożej w La Salette odbędzie się od 29 października do 1 listopada 2015.

Organizatorem przeglądu kinowego w sanktuarium w La Salette jest Association Cinéma – Rencontres à La Salette en Isère (Stowarzyszenie Kino – Spotkania w La Salette w Departamencie Izery), zaś pomysłodawcą André Ferranti. Celem Dni „Kino i Pojednanie” jest promocja sanktuarium poprzez refleksję nad tematami wynikającymi z orędzia Matki Bożej z La Salette, obecnymi w sztuce filmowej.

(gz)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda