Home WiadomościZe Świata Hiszpania: „Droga do doskonałości” karmelitów bosych

Hiszpania: „Droga do doskonałości” karmelitów bosych

Redakcja

Spotkanie formatorów karmelitów bosych odbyło się w Ávili. Wzięło w nim udział ponad 40 zakonników z dziesięciu krajów, głównie europejskich, w tym także z Polski. Wśród zaproszonych gości znalazł się przełożony generalny zakonu o. Saverio Cannistrá OCD.

Spotkanie, które odbyło się na Uniwersytecie Mistyki, było poświęcone formacji karmelitańskiej w oparciu o trzy cnoty, o których św. Teresa z Avili pisze w swoim dziele „Droga doskonałości”. Chodzi o miłość wzajemną, wyrzeczenie – rozumiane jako wychowanie do wolności – oraz pokorę, którą św. Teresa wyjaśnia jako wychowanie do prawdy. Uczestnicy mogli się podzielić własnymi doświadczeniami oraz zapoznać z wyzwaniami, jakie pojawiają się aktualnie w Europie i mają wpływ na formację młodych karmelitów. Ważnym elementem programu było zapoznanie się z przygotowaniami do 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa.

W spotkaniu, które zorganizowała Konferencja Prowincjałów, wzięło udział ponad 40 karmelitów z dziesięciu krajów, m.in. z Hiszpanii, Francji, Włoch i Węgier, a także z Libanu i Egiptu. Polskę reprezentowali ojcowie: Tadeusz Florek i Piotr Jackowski z krakowskiej prowincji karmelitów bosych oraz Jakub Kamiński z prowincji warszawskiej.

„Był to kurs formacyjny dla formatorów – mówi o. Tadeusz Florek, rektor WSD Karmelitów Bosych w Krakowie. – Ubogacające były spotkania w grupach, na których mogliśmy podzielić się doświadczeniami. Ponadto zostało zaplanowane spotkanie dla ok. 60 studentów karmelitańskich, które odbędzie się w Bukareszcie. Sądzę, że warto organizować takie spotkania, ponieważ możemy się poznać i wzajemnie sobie pomóc”.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda