Staniątki: wypieki i jajka wielkanocne od benedyktynek

Benedyktynki ze Staniątek oferują możliwość zakupu misternie zdobionych i czekoladowych jajek oraz wypieków świątecznych na wielkanocne stoły. Taka forma kwesty ma wspomóc zbiórkę funduszy na remont i funkcjonowanie zabytkowego opactwa.

Jak podkreśla matka kseni, Stefania Polkowska, jajka są najbardziej rozpoznawalnych symboli Świąt Wielkanocnych. – Zdobimy je w naszych rodzinach na różne sposoby. Nasz pomysł na jajka wielkanocne wyróżnia się misternym wykonaniem. Zostały one ozdobione kolorowymi nićmi ułożonymi w rozmaite wzory. W tym roku oferujemy także nowość – wyjątkowe jajka wielkanocne z masy czekoladowej otoczone posypką kakaową – opisuje.

Te niepowtarzalne ozdoby wielkanocne można nabyć w sklepiku przy opactwie w Staniątkach oraz na klasztornej furcie. Ta ostatnia przyjmuje zainteresowanych w godzinach 8:30-11:30 i 15:00-16:30.

Oprócz jajek siostry przygotowują także świąteczne wypieki. – Mamy baranki z ciasta drożdżowego oraz pierniki w kształcie baranków i zajączków, wypiekane w oparciu o własne receptury. Można zamówić również makowce i serniki – wymienia s. Polkowska. Dodaje, że jeśli ktoś byłby zainteresowany wsparciem sióstr w przygotowaniu ciast, także może się zgłosić.

O innych sposobach wsparcia benedyktynek ze Staniątek można dowiedzieć się na furcie i pod numerem telefonu: 12 281 80 58 lub 507 677 825. Na stronie www.benedyktynki.eu podany jest też numer konta, na który można dokonywać darowizn.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

luk / Kraków
KAI

Wpisy powiązane

Prawie 52 tysiące uczestników akcji „Misjonarz na Post”

Sercanie: Komunikat

Salezjanie – Czerwińsk: Niecodzienne nabożeństwo drogi krzyżowej