Home WiadomościZe Świata W zakonach też się starzeją

W zakonach też się starzeją

Redakcja

O przeżywaniu choroby i starości w życiu zakonnym rozmawiały przełożone klasztorów dominikańskich z Włoch na corocznym zjeździe przeorysz w Rzymie.

Do Wiecznego Miasta przyjechały 23 siostry z 12 klasztorów. Tegoroczny temat zjazdu brzmiał: „Czas starości i choroby:  podróż w kierunku wypełnienia ludzkiego i chrześcijańskiego sensu życia”. W spotkaniu uczestniczyły również siostry pracujące na co dzień jako pielęgniarki w różnych wspólnotach, by podzielić się swoim doświadczeniem w  opiece nad starszymi i schorowanymi współsiostrami.

W czasie zjazdu przypomniano, że doświadczenie starości i choroby dotyka życia każdej wspólnoty klasztornej, tak jak obecne jest w życiu każdego człowieka. Podkreślano, iż są to dwa etapy życia, na które powinno się odpowiednio przygotować: zarówno od strony psychologicznej, jak i duchowej, gdyż jest to trudny i delikatny odcinek wędrówki w kierunku wypełnienia ludzkiego życia i jego chrześcijańskiej istoty.

Siostrom w rozważaniach nad tym tematem towarzyszyli o. Jean Tefnin oraz dr Simona Frigerio. O. Tefnin jako mnich i psycholog położył szczególny nacisk na niezbędne pozytywne nastawienie ze strony przeorysz w towarzyszeniu chorym i starszym członkom wspólnot klasztornych. Przekonywał, że pozytywne wsparcie otoczenia i przełożonych ma ogromne znaczenie dla zmagania się z cierpieniem.

Dr Frigerio, która jest wykładowcą na Wydziale Pielęgniarstwa Uniwersytetu w Turynie, zgłębiła temat od strony praktycznej. Wyjaśniała siostrom, jak ważna jest regularna profilaktyka, systematyczne badania lekarskie i natychmiastowa reakcja w przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby. W swoim wykładzie poświęciła szczególną uwagę demencji i chorobom układu nerwowego.

Podczas zjazdu siostry mogły wymienić się informacjami i doświadczeniami ze swoich klasztorów. Szczegółowo ustaliły plan stałej formacji oraz zaprojektowały schemat przyszłorocznego zjazdu.

W spotkaniu wziął udział o. Brian Pierce, promotor gałęzi żeńskiej Zakonu Dominikańskiego, dzieląc się najnowszymi informacjami dotyczącymi poszczególnych klasztorów. Opowiedział o sytuacji w klasztorach w Gubbio i Florencji, które wkrótce mają zostać zamknięte oraz przekazał wieści z innych prowincji Sióstr Dominikanek. Zachęcał też siostry do zaplanowania programu wizyt i wymiany między poszczególnymi klasztorami oraz poddał pomysł stworzenia krajowego domu opieki nad starszymi i schorowanymi siostrami.

Ostatniego dnia zjazdu siostrom towarzyszył generał Zakonu Kaznodziejskiego, o. Bruno Cadoré. Celebrował uroczystą mszę świętą oraz wziął udział w spotkaniu i dyskusji. Generał przypomniał siostrom, że uczestniczą w szczególny sposób w misji Zakonu razem z braćmi na całym świecie.

„Naszym powołaniem jako kaznodziejów są przede wszystkim nasze wspólnoty. Zatem to właśnie one, choć nie idealne, powinny być miejscem pokuty i nieustannego nawracania się. Misją kaznodziejów jest nieprzerwane nawracanie i budowanie wspólnoty, do tego wzywał nasz Ojciec Dominik” – mówił o. Cadoré.

Na koniec zaznaczył, że głoszenie i milczenie idą w parze. Wyjaśniał, że moment ciszy przed i po głoszeniu jest niezbędny do kontemplacji Ducha, przez którego głoszone jest Słowo.

Następnie o. Cadoré podzielił się z siostrami wieściami z Zakonu w różnych zakątkach świata. Poinformował, że wkrótce wybierze następcę o. Briana i poprosił o modlitwę w tej intencji. Zapewnił, że współbracia są zawsze gotowi wspierać i pomagać siostrom w każdej kwestii i sytuacji.

Również siostry dominikanki opowiedziały o wyzwaniach i trudnościach w swojej codziennej pracy.

op.org, tłum. BN / sz, dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda