Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

25 Sie 2019

Koncertem profesora Chorosińskiego 30 czerwca o godzinie 14.30 zainaugurowany zostanie Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co tydzień – w niedziele o godzinie 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w tegoroczne lato gościć będzie wyjątkowych muzyków – wybitnych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki organowej. W licheńskiej świątyni zabrzmią dzieła najznamienitszych kompozytorów, takich jak m. in.:  Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Charles Gounod, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Wagner, Theodore Dubois, Feliks Nowowiejski czy Cesar Franck.

Organy bazyliki licheńskiej są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Instrument został zaprojektowany przez prof. Chorosińskiego. Sekcja brzmieniowa rozmieszczona jest na pięciu emporach, które poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki.

Terminarz koncertów:

30 czerwca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

 Andrzej Chorosiński (Warszawa) – profesor klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu; Twórca licheńskich organów (w latach 1993-99 rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie; 1993-2000 członek Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych)

7 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Roman Perucki (Gdańsk) – profesor gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-99 prorektor ds. artystycznych), dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

14 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Bernhard Gfrerer (Salzburg) – wieloletni profesor Mozarteum w Salzburgu, Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu.

21 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Jan Van Mol (Antwerpia) – organista, klawesynista i wirtuoz gry na fisharmonii. Były nauczyciel w Królewskim Conversatorium w Antwerpii. Fundator i prezydent grupy organowej „Calcant”.

28 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Marek Stefański (Kraków) – jeden z najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej, od 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

4 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Jean-Christophe Geiser (Lozanna) – tytularny organista katedry w Lozannie; od 1993 nauczyciel organów w Uniwersytecie Muzycznym w Lozannie, dziekan profesjonalnych klas organów i klawesynu.

11 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Samuel Kummer (Drezno) – organista tytularny Liebfrauenkirche w Dreźnie, od 2007 prowadzi klasę organów i improwizacji w Hochschule für Kirchenmusik Dresden.

18 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Władysław Szymański (Katowice) – pedagog i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach; w latach 2008-16 dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, a od 2016 rektor uczelni. Kompozytor utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.

25 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)

Christophe Mantoux (Paryż) – profesor organów w Conservatoire Régional de Paris i Pôle Supérieur de Paris. W latach 1992–2011 profesor organów w Conservatoire National de Région w Strasburgu.

Licheń Stary, 18 czerwca 2019 r.                                                                

Justyna Zacharek
Biuro Prasowe Sanktuarium

Festiwal organowy w Licheniu 2019 (PDF)