Premiera musicalu o św. Janie Bosko

W Rzymie miało swoją premierę kolejne widowisko muzyczne o świętym, tym razem jest to musical o księdzu Janie Bosko. O jego premierze informuje dziś „L’Osservatore Romano”, zamieszczając rozmowę z reżyserem – i współautorem tekstów – Piero Castellaccimi, który włoskiego świętego nazywa „pierwszym w historii związkowcem”.

„Kiedy praca nieletnich była czymś normalnym, on upominał się o ich ochronę” – przypomniał Castellacci. Premiera musicalu, zatytułowanego po prostu „Don Boco” odbyła się w sobotę w rzymskim „Teatro Olimpico”. We współpracy Piero Castellacciego z kompozytorami Alessandro Aliscionim i Achille Olivą powstały już dwa spektakle, m. in. o Matce Teresie, które cieszyły się dużym powodzeniem.

Według reżysera ksiądz Bosko „to postać wciąż aktualna”. „Miał bezpośrednie podejście do młodzieży, umiał wyciągać chłopaków z ulicy i wdrażać do pracy. Zabawa, wyobraźnia, ratunek, praca, katechizm: to hasła księdza Bosko i na ich podstawie oparte zostało widowisko” – powiedział. Składają się nie muzyka, śpiewa i balet.

Poszczególne sceny wzięte zostały z biografii piemonckiego księdza, nie trzymano się jednak chronologii, lecz tematyki wydarzeń i ich klimatu. Piero Castellacci zaznaczył, że inaczej niż zwykle, tym razem powstała najpierw muzyka, a potem libretto. Podobnie jak poprzednie jego prace, także musical o księdzu Bosko ma jedno przesłanie: miłość. „To nas interesuje, gdyby tak nie było, wystawilibyśmy na scenie przygody Belfegora” – powiedział reżyser musicalu w wywiadzie dla watykańskiego dziennika.

Św. Jan Bosko (1815-88) swoje życie poświęcił ubogiej młodzieży i dzieciom z Turynu, a potem w całym Piemoncie, organizując dla nich oratoria (miejsca nauki, zabawy, modlitwy i pracy), a także szkoły dające zawód i szanse dalszej nauki. W 1859 r z grona swoich wychowanków założył Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego w celu dalszego rozwijania jego pracy z młodzieżą i dziećmi. Został beatyfikowany w 1929 r., a kanonizowany w 1934 r. przez Piusa XI.

Salezjanie niezmiennie pracują z młodzieżą, głównie w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie i wyjeżdżają na misje. Do Polski przybyli w 1898 r. W 1933 r. podzielili się na dwie prowincje zakonne: warszawską i krakowską. Obecnie w naszym kraju istnieją cztery inspektorie (prowincje) Towarzystwa Salezjańskiego z siedzibami w Krakowie, Pile, Warszawie i we Wrocławiu.

za: www.niedziela.pl