Recytacja Pism św. Jana od Krzyża w Poznaniu

Popularny polski aktor, Rafał Królikowski, będzie recytował w najbliższą niedzielę w bazylice archikatedralnej w Poznaniu fragmenty Pism św. Jana od Krzyża, jednego z najwybitniejszych mistyków Kościoła.

Będzie to specjalna edycja „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich” – jak nazywa się recytacja Pisma Świętego i literatury religijnej przez artystów w kościołach – przygotowana na obchody Dnia Papieskiego w archidiecezji poznańskiej w ramach cyklu „Lektury Ojca Świętego Jana Pawła II”.

Dzieła Jana od Krzyża wywarły w młodości duży wpływ na duchowość Karola Wojtyły, który czytał pisma tego hiszpańskiego Karmelity jeszcze jako świecki człowiek. Jako młody Ksiądz zaś napisał rozprawę doktorską na temat doktryny wiary u św. Jana od Krzyża.

„Dzięki składam Opatrzności, która pozwoliła przybyć mi tu, aby uczcić relikwie i przywołać postać św. Jana od Krzyża, któremu tyle zawdzięcza moja duchowa formacja. Nauczyłem się go i poznałem w młodości i zdołałem nawiązać wewnętrzny dialog z tym nauczycielem wiary” – powiedział Jan Paweł II 4 listopada 1982 roku przy grobie mistyka w Segovii.

Królikowski przeczyta fragmenty „Nocy ciemnej”, jednego z najważniejszych dzieł Jana od Krzyża, w których opisał on swoje mistyczne doświadczenia. Poszczególne partie recytacji przeplatane będą poezją Jana od Krzyża, które w języku hiszpańskim zaśpiewa Justyna Szafran.

za: www.niedziela.pl