W sobotę na Jasną Górę przybędą prawnicy

Delegat Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński za pośrednictwem diecezjalnych duszpasterzy prawników zaprosił środowisko prawnicze na doroczną Pielgrzymkę Prawników na Jasną Górę. Od wielu lat odbywa się ona w pierwszą sobotę października, w tym roku będzie to 4 października.

29. Pielgrzymka Prawników Polskich rozpocznie się o godz. 9.30 drogą krzyżową na Jasnogórskich Wałach. Poprowadzi ją duszpasterstwo prawników diecezji białostockiej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczyć o godz. 11.00 biskup polowy Tadeusz Płoski w koncelebrze z bp. Arturem Mizińskim, delegatem Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników. Bp Płoski wygłosi okolicznościową homilię.

Po Eucharystii prawnicy wysłuchają w Sali Papieskiej wykładów: ks. prof. dr hab. Józef Krukowski z KUL wygłosi referat "Religia i etyka w prawie Unii Europejskie", a o. prof. dr hab. Jacek Salij z UKSW będzie szukał odpowiedzi na pytanie, postawione w tytule wystąpienia: "Czy Kościół nie związał się zbytnio z prawicą".

Za organizację Pielgrzymki Prawników Polskich odpowiada ks. Jan Pasierbek – od 2006 r. krajowy duszpasterz prawników.

Patronem prawników jest św. Iwo z Bretanii. Iwo Hélory urodził się koło roku 1250 w Kermartin w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14 roku życia studiował w Paryżu na wydziale sztuk wyzwolonych, później na wydziale prawa kanonicznego i teologii, a w Orleanie na wydziale prawa cywilnego. Kiedy jako niemal trzydziestoletni, świetnie wykształcony prawnik powrócił do rodzinnej Bretanii, archidiakon Rennes natychmiast powołał go na stanowisko oficjała, czyli diecezjalnego sędziego duchownego i powierzył mu wszystkie sprawy sporne diecezji.

Iwo od samego początku zyskał sobie opinię bezstronnego, nieprzekupnego i sprawiedliwego sędziego. Zawsze czynił starania, by pogodzić zwaśnione strony i uniknąć procesu, a jeśli już musiało do niego dojść, biednym opłacał koszty postępowania sądowego, skazanych odwiedzał w więzieniach i wspomagał ich rodziny, a szczególną troską otaczał najbardziej bezradnych, zwłaszcza wdowy i sieroty. Po czterech latach Iwo objął urząd oficjała w Tréguier i został wyświęcony na kapłana.

Zmarł 19 maja 1303 roku. Liturgiczne wspomnienie św. Iwona przypada 19 maja. Wówczas prawnicy z całego świata zjeżdżają do Tréguier w Bretanii, by w barwnej procesji odprowadzić relikwiarz z czaszką Świętego z katedry św. Tugduala do kościoła NMP w Minihy-Tréguier.

Miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się bodaj jedyny w Polsce kościół pw. św. Iwona. Według Encyklopedii Katolickiej "nazwa XIV-wiecznej osady Iwonicz wiąże się z wczesnym kultem św. Iwona w Polsce".

BP KEP