Argentyna modli się za Papieża-rodaka

Argentyńczycy polecają Bogu swego rodaka wybranego Następcą św. Piotra. Odpowiedzią na wielokrotnie powtarzane przez Papieża Franciszka prośby o modlitwę jest triduum ogłoszone przez argentyński Kościół.

Centrum trzydniowych modlitw stanowi główny kościół archidiecezji Buenos Aires, którą do niedawna kierował kard. Jorge Bergoglio. Mszy w stołecznej katedrze przewodniczył wczoraj, pierwszego dnia modlitewnego triduum, nuncjusz apostolski w Argentynie abp Emil Paul Tscherrig. Świątynia wypełniona była wiernymi. Wielu, nie mogąc wejść do środka, śledziło liturgię na umieszczonych przed nią telebimach. Niektórzy podkreślają jednak, że przedstawiciele rządu ani bardziej znani politycy nie byli obecni.

Po Mszy rektor katedry poinformował, że Papież przesłał sms z prośbą o pobłogosławienie w jego imieniu wiernych. Ponadto Franciszek obiecał, że ofiaruje swój pierścień kardynalski katedrze w Buenos Aires – powiedział ks. Alejandro Russo.

Triduum zakończy się jutro. Najbliższej nocy odbędzie się w katedrze modlitewne czuwanie w oczekiwaniu na inaugurację pontyfikatu. Kiedy w Rzymie rozpocznie się o 9:30 rano Msza inauguracyjna, w Argentynie będzie dopiero godz. 5:30.

Argentyńczycy modlą się za Papieża Franciszka nie tylko w stolicy kraju. Szczególnym odpowiednim do tego miejscem jest sanktuarium maryjne w Luján koło Buenos Aires. Kard. Bergoglio często je odwiedzał, pełniąc tam posługę pasterską. W dniach po jego wyborze na Stolicę Piotrową w „argentyńskiej Częstochowie” odnotowuje się o wiele większy niż zazwyczaj napływ pielgrzymów.

ak/ rv, efe, ansa

Za: Radio Watykańskie.