Generał jezuitów: nasza współpraca z Papieżem dobrze się ułoży

„Zaofiarowałem Papieżowi wszelkie siły, jakimi dysponuje Towarzystwo Jezusowe, bo na swym nowym stanowisku będzie potrzebował porad, idei i ludzi” – informuje generał jezuitów w komunikacie wydanym po spotkaniu z Ojcem Świętym.

Papież Franciszek zaprosił osobiście ks. Adolfo Nicolasa SJ, by odwiedził go w niedzielę 17 marca w Domu św. Marty.

„Papież czekał na mnie przy wejściu i wymieniliśmy uścisk, jak jest przyjęte między jezuitami – pisze ich przełożony generalny. – Kiedy przepraszałem, że nie znam protokołu, prosił, bym go traktował jak każdego innego jezuitę, mówiąc mu na «ty», a nie dbając o tytuły «Jego Świątobliwość» czy «Ojciec Święty». Na wyrażoną przez ks. Nicolasa gotowość zaofiarowania wszelkich sił, jakimi dysponuje zakon, Franciszek wyraził wdzięczność. Chętnie przyjął zaproszenie na obiad w kurii generalnej Towarzystwa Jezusowego. Ks. Nicolás jest przekonany, że współpraca z Ojcem Świętym w służbie Kościołowi układać się będzie bardzo dobrze. „Spotkanie odznaczało się spokojem, radością i zrozumieniem co do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – stwierdza generał jezuitów. – Na koniec Papież pomógł mi założyć płaszcz i odprowadził do drzwi”.

Ks. Adolfo Nicolás kieruje Towarzystwem Jezusowym od pięciu lat. Pochodzi z Hiszpanii i jest rówieśnikiem obecnego Papieża.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.