Być blisko, z człowiekiem – to droga powołania!

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań rozpoczęła się w piątek, 21 października na Jasnej Górze. Trzydniowe spotkanie przebiega pod hasłem: „Komunia z człowiekiem drogą powołania”.

Na Jasną Górę przybyło ok. 200 osób, w tym referenci powołaniowi w zakonach męskich, żeńskich i w diecezjach oraz przedstawiciele seminariów duchownych. Na co dzień prowadzą domy formacji i domy spotkań dla młodych ludzi, młodych kandydatów do kapłaństwa czy życia konsekrowanego oraz zajmują się pracą formacyjną z tymi, którzy już na głos powołania odpowiedzieli.

Spotkania na Jasnej Górze są dla nich możliwością pogłębienia wiedzy i dzielenia się doświadczeniami. Kongregacje mają cztery główne cele: refleksja nad teologią i pedagogią powołań, prezentacja materiałów duszpasterskich oraz integracja osób i instytucji zaangażowanych w duszpasterstwo powołań. Uczestnikom kongregacji towarzyszy modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Podczas tegorocznej Kongregacji poruszane są tematy: rola rodziny w dorastaniu do powołania, szkoła oraz parafia miejscem rozpoznawania powołań. W corocznym programie każdego spotkania są także: Nieszpory, Apel Jasnogórski, Różaniec oraz codzienna Msza św. Sobotniej Eucharystii o godz. 8.15 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Czesław Parzyszek.

„Wiele trudu zadajemy sobie, aby stać się skutecznym w naszej pracy powołaniowej. Poszukujemy sposobu, metody, drogi dotarcia dla ludzi młodych, aby odkryli sensowną drogę swojego powołania. I dobrze wiemy, że młodzi ludzie nie przyjdą do nas z przypadku, ale szukają wzorców osobowych, że młodzi ludzie mają w swoim sercu ‚termometr’, którym mierzą temperaturę życia naszego i naszych wspólnot, że cywilizacja dzisiejsza jest zbyt hałaśliwa, niesprzyjająca odczytaniu powołania – zauważył w homilii ks. Czesław Parzyszek – Przeżywając dzisiaj po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II, zapytajmy o jego najlepszą receptę naszej pracy powołaniowej. On 22 października 1978 roku podczas inauguracji swojego pontyfikatu zawołał do całego świata prosząc o jedno – o Komunię z Bogiem i z Chrystusem. Wypowiedział te słowa, które są nam dobrze znane, ‘Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!’ i przez cały czas pasterzowania nieustannie niczym echo powracało i powraca do nas do dziś, to wezwanie, powraca w jego encyklikach, w homiliach, w jego modlitwie, pielgrzymkach, spotkaniach w cierpieniu. Chyba w tym leży jakiś przedziwny sekret do osiągnięcia skuteczności odkrycia ludzkiego powołania”.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku. Są spotkaniem referentów powołaniowych diecezjalnych i zakonnych. Jesienna kongregacja odpowiedzialnych za powołania odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach znaczących religijnie, np. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzebnicy itp.

Kongregacja podejmuje problemy wskazane w dokumentach papieskich i kongregacji albo też wynikającą z problemów rodzących się w pracy powołaniowej w Polsce. Problematykę spotkań ustala Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań, która też przygotowuje każdą kongregację.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, mn

Za: www.jasnagora.com