Droga krzyżowa Chrystusa, św. Maksymiliana i więźniów Birkenau

Tradycyjnie, w niedzielę po Zaduszkach (w tym roku 6 listopada), na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau w Brzezince odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

„Rozważania Męki Pańskiej połączone będą w tym roku z refleksjami o życiu obozowym św. Maksymiliana” – zapowiada kustosz Centrum św. Maksymiliana o. Stanisław Czerwonka. Zgodnie z uchwałą Senatu RP rok 2011 w Polsce jest Rokiem św. Maksymiliana.

„Modlić się będziemy w intencji ofiar obozów zagłady, gułagów i wszystkich systemów totalitarnych” – dodaje proboszcz parafii w Brzezince ks. Józef Święcicki.

Modlitewny marsz rozpocznie się o godz. 14.00 od tzw. Bramy Śmierci, gdzie swą tragiczną drogę zaczynali niegdyś więźniowie prowadzeni do komór gazowych.

Wierni przejdą blisko trzykilometrową trasę wzdłuż rampy, gdzie po przybyciu transportów dokonywano selekcji do komór gazowych. Następnie pątnicy przejdą pośród baraków odcinka B I. Zatrzymają się obok krematoriów II i III, aby dalej w modlitewnym skupieniu przejść obok sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu. Dalej trasa Drogi Krzyżowej będzie prowadziła obok krematorium IV i V, aby drogą pomiędzy odcinkiem B II i B III dojść do budynku komendantury obozu.

Obozowa Droga Krzyżowa zakończy się Mszą św. w kościele parafialnym w Brzezince, obok obozu Birkenau.

Droga Krzyżowa ze św. Maksymilianem w niedzielę 6 listopada zakończy obchody Roku św. Maksymiliana na ziemi oświęcimskiej i w diecezji bielsko-żywieckiej.

Droga Krzyżowa na terenie KL Birkenau odbywa się od blisko 30 lat. Zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pielgrzymkę Jana Pawła II do nazistowskich obozów Auschwitz i Birkenau w 1979 roku.

jms