Jasna Góra: Kapelani szpitali na rekolekcjach

16. Rekolekcje dla Księży Kapelanów Szpitali i Domów Pomocy Społecznej trwają na Jasnej Górze w dniach 7-10 listopada. Hasłem dni skupienia ok. 200 księży są słowa: „Bądźcie moimi naśladowcami…”

Tegoroczne spotkanie formacyjno-szkoleniowe prowadzi rekolekcjonista ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.

„To jest ważne i piękne, że u Matki Bożej możemy się spotkać, tutaj przy Maryi na nowo się ubogacić; po drugie, w gronie współbraci – mówi ks. Maciej Wesołowski ze Zgorzelca w diec. legnickiej, od trzech lat posługuje w Domu Pomocy Społecznej ‘Ostoja’ – I zawsze to jest czas wyciszenia, umocnienia, ale też pewne szkolenie w praktycznych sprawach, zawsze jakieś aktualności, doświadczenie jedni drugim przekazują”.

„To jest wielki skarb Kościoła – ludzie chorzy, cierpienie, modlitwa. Dlatego, chociaż momentami praca wymagająca, trudna, ale bardzo ważna i potrzebna, uczy i pokory, i cierpliwości, ale też i wielkiej nadziei. Tak jak zawsze mówimy – krzyż dźwigany z Chrystusem jest lżejszy. Oni tego właśnie uczą. Dlatego tak, jak potrafię, z radością służę” – dodaje ks. Maciej Wesołowski.

O. Jan Frej, kamilianin, od dwóch miesięcy posługuje w Pruszkowie-Tworkach, w Centrum Zdrowia Psychicznego (Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza). Leczy się tam ok. 800 pacjentów. „Całe moje życie byłem związany ze szpitalem i posługą dla chorych. My, jako kamilianie, mamy to właśnie w naszym charyzmacie, żeby pracować wśród chorych – mówi o. Jan Frej – Inaczej to wygląda, jak są choroby somatyczne, a inaczej, jak psychiczne. Tu, gdzie pracuje, ci ludzie naprawdę z wielkim szacunkiem i zaufaniem przychodzą do kapelana. Nawet lekarze psychiatrzy, czy psychologowie mówią, że tutaj kapelan ma wiele do zrobienia, bo ta choroba sięga duszy ludzkiej. Jest to szczególna praca. W każdym z tych chorych widzimy Chrystusa cierpiącego”.

Pierwszej Mszy św. w ramach rekolekcji przewodniczył bp Stefan Regmunt, Opiekun Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce. Eucharystia została odprawiona o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej.

„Cieszymy się, że przybyli księża kapelani, że tutaj, na Jasnej Górze, tą Mszą św. możemy składać Bogu dziękczynienie za ten miniony rok – mówił bp Stefan Regmunt – Niech te wszystkie nauki, które otrzymamy, będą dla nas źródłem refleksji do tego, aby każdy z nas mógł odnowić swoją wiarę, by mógł z jeszcze większą mocą i radością posługiwać drugiemu człowiekowi, w sposób szczególny posługiwać choremu”.

Obok nabożeństw i Mszy św., kapłani mają okazję uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych. Słuchają referatów i rozmawiają m.in. o komunikacji z chorymi w różnych stanach psychicznych, o roli kapelana szpitalnego w kontakcie z pacjentką po poronieniu, martwym urodzeniu oraz w procesie żałoby rodziców oraz o wzajemnych relacjach między kapelanem szpitalnym, chorym i personelem medycznym.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com