Jasna Góra: krypty otwarte dla pielgrzymów

Zgodnie z tradycją na Jasnej Górze otwarte zostały dla pielgrzymów zabytkowe krypty w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. To jedyna okazja w roku, by nawiedzić to wyjątkowe miejsce pochówku ojców i braci paulinów i zobaczyć jedną z najstarszych części Sanktuarium.

Pośród 36 nisz wykutych w skale, gdzie spoczywają szczątki zakonników, paulini odprawiają dziś Msze św. O. Wojciech Dec OSPPE zauważył, że ta modlitwa jest także wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń za ich troskę o nasze narodowe Sanktuarium: „Jest to forma dziękczynienia, ale i zdanie sobie sprawy z ogromnej odpowiedzialności tego dziedzictwa, które oni zostawili. Oni już spoczywają, ale kształt Sanktuarium – a nie chodzi tylko o kształt zewnętrzny, ale ducha ukształtowanego przez wieki – zawdzięczamy im”.

Jasnogórska krypta cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Jak szacują paulini, każdego roku do podziemi schodzi kilkanaście tysięcy osób. „Niesamowite wrażenie rzeczywiście robi to na mnie – mówią odwiedzający. – To są odległe lata, no taka podróż w przeszłość”.

Założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze kościół i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich. W samej Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków kryjących szczątki dobrodziejów sanktuarium. Pod posadzką bazyliki pochowanych jest ok. 90 osób. Zabytkowe krypty w Kaplicy nawiedzać można do końca listopada.

I. Tyras, Radio Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie