Kraków: Procesja z relikwiami Księżnej Traktem Królewskim

W sobotę 19 listopada Traktem Królewskim w Krakowie franciszkanie poprowadzą procesję z relikwiami bł. Salomei – księżnej i klaryski. Wydarzenie związane jest z 800. rocznicą jej urodzin.

Procesję poprzedzi nabożeństwo Nieszporów, któremu przewodniczyć będzie o godz. 15.30 w kościele św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej ordynariusz krakowskich franciszkanów o. Jarosław Zachariasz, a zakończy msza św. w Bazylice św. Franciszka przy Franciszkańskiej, której przewodniczyć będzie kard. Franciszek Macharski.

„Fenomen bł. Salomei polega m.in. na tym, że była kobietą majętną, a żyła ubogo. Wszystko co miała, rozdała biednym. Była mężatką, a jednocześnie dziewicą. Za przyzwoleniem męża. Księżna, gdy została wdową, wstąpiła do najbiedniejszego z biednych zakonów – Ubogich Pań, II Zakonu św. Franciszka, klarysek“ – opowiada w skrócie jeden z franciszkanów.

Salomea urodziła się w Krakowie około roku 1212. Była córką księcia krakowsko-sandomierskiego Leszka Białego i księżnej Grzymisławy. Została żoną księcia węgierskiego Kolomana. Po śmierci męża sprowadziła z Czech do Polski Zakon Ubogich Pań – Zakon Klarysek, do którego wstąpiła. Została pierwszą polską klaryską.

Salomea umarła po ciężkiej chorobie 17 listopada 1268 roku w Skale pod Krakowem. Rok później, zgodnie z wolą zmarłej, przeniesiono jej ciało do Krakowa i pochowano w bazylice św. Franciszka z Asyżu. Liturgiczne wspomnienie bł. Salomei obchodzone jest rokrocznie 19 listopada.

jms