O. Salij o wierze i światopoglądzie z młodzieżą

Wiara to coś więcej niż światopogląd: rodzi się w momencie, kiedy zaczyna się przygoda z Bogiem – przekonywał 7 listopada bydgoskich licealistów ojciec Jacek Salij. Dominikanin spotkał się z młodzieżą w ramach XXX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 o. Salij próbował odpowiedzieć na pytanie: „Co różni wiarę od światopoglądu?” Według zakonnika, światopogląd to zespół przekonań na temat ostatecznego sensu, zarówno świata jak i ludzkości, w tym poszczególnej osoby.

Dominikanin przywołał doświadczenie niemieckiego teologa, który był kapłanem włoskiego pochodzenia – Romano Guardiniego. – Jako młody chłopak, kiedy doszedł do absolutnej pewności, że Bóg istnieje, zorientował się, że jest niewierzący. Trudno o ostrzejsze doświadczenie, że wiara różni się od światopoglądu. Dzięki swojej inteligencji, przenikliwości, że nie wystarczy wiedza o istnieniu Boga, zaczął wielką przyjaźń z Nim, trwającą całe życie – opowiadał o. Salij.

Wskazał też młodym ludziom na niezwykłość postaci św. Augustyna, który przeżył podobne doświadczenie. Podkreślił, że święty, który doszedł wręcz do przekonania, że prawda jest w Kościele katolickim, wiedział równocześnie, że wciąż jest niewierzący.

– Nie wierzył sam sobie i Bogu. Myśląc o sobie, nie wierzył, że dla człowieka niemało poranionego swoim poprzednim życiem, będzie możliwe funkcjonowanie według Bożych przykazań. Usłyszał wtedy głos dziecka i słowa: „Bierz i czytaj”. Wziął List do Rzymian św. Pawła i natrafił na słowa, aby wyrzec się hulanek, pijatyk, rozpusty, a przyoblec się w Jezusa. Wtedy uwierzył – mówił zakonnik.

Dominikanin zaprezentował „trzy piętra wiary”. – Pierwsze z nich mówi „wierzę, że” jest Bóg. Drugie, „wierzę Bogu”, trzecie zaś „wierzę w Boga”, czyli zawierzam siebie całego Jemu – mówił. – Nie da się na serio ożenić ani wyjść za mąż, jeżeli dziewczyna nie uwierzy w swojego chłopaka i odwrotnie. Jest taka postawa jak „ja wierzę w ciebie”. To najgłębszy wyraz wiary w Boga. Święty Tomasz z Akwinu powie, że nie mają jej ci, którzy nie żyją w łasce uświęcającej – dodał o. Salij.

KAI/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl